Atatürk'ün Bilinmeyen Özellikleri

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 4 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün Bilinmeyen Özellikleri Nelerdir


  Atatürk'ün Bilinmeyen Özellikleri Hakkında Bilgi l


  Mustafa Kemal Atatürk hayatını ezbere bildiğimiz tek lider belki de. Ancak onun da herkesin olduğu gibi bimediğimiz bazı özellikleri vardı. İşte onlar:


  ÖLÇÜLERİ
  Boyu 1.74 idi. Hayatinin son dönemlerine kadar 76 olan kilosu hastalığının ilerlemeye başlamasıyla 46′ya kadar düşmüştü. 43 numara siyah rugan ayakkabı giyerdi.

  EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI
  Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

  ATA LAFINI SEVMEZDİ
  “Atatürk lafını ilk kez donemin Türk Dil Kurumu Başkanı bir konuşmasında kullanmış, Mustafa Kemal de çok beğenerek soyadı olarak almıştı.Kendisine “Ata diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmazdı.

  BAŞUCU KİTABI “ÇALIKUŞUYDU
  Binlerce kitabi vardı. Ama bunların arasında bir tanesini hayatı boyunca hatta cephede bile başucundan ayırmadı. Reşat Nuri Güntekinin ünlü “Çalıkuşu romanını hep yanında taşır, her gün rast gele bir yerinden acar, birkaç sayfa okurdu.

  EN SEVDİĞİ YEMEK
  Manastır Askeri Lisesi yıllarından kalan bir alışkanlıkla hayatı boyunca en sevdiği yemek kuru fasulye ve pilav olarak kaldı. Tatlıya düşkün değildi ama cani istediğinde çok sevdiği gül reçelini tercih ederdi.

  KABUL SALONUNDAKI AT YAVRUSU
  Atlardan sonra en sevdiği hayvan köpekti. “Fox adını verdiği köpeği, Gazi`nin yatağının ayak ucunda uyurdu. Hayvanlara düşkünlüğü o dereceydi ki bir gün misafirlerinin de görebilmesi için yeni doğmuş bir tayla annesinin
  Cankaya Kosku kabul salonuna getirilmesini bile emretmişti.

  TAM BİR SALON ADAMI
  En sevdiği dans valsti. Müzik zevki çeşitlilik gösteriyordu.Klasik Bati müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi.

  RUMELİ ŞİVESİ
  Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi.

  HAZİN BİR HİKAYE
  Hayatında bir donem çok önemli yer tutan Mustafa Kemal`in evlenmesinden sonra hayatına trajik bir şekilde son veren Fikriye Hanim`in mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

  GÖMLEKLERİNİN TÜMÜ BEYAZDI
  Gömleklerinin hepsi beyazdı. Bu gömlekler ilk yıllarda İsviçre`de özel olarak dikilirken sonra yerli mali kullanma kampanyasına öncülük edebilmek için Beyoğlu`nda bir terziye diktirilmeye başlanmıştı.

  DOLABINDA LACİIVERTE YER YOKTU
  Takım elbiselerinin tasarımlarını hep kendisi çizerdi. Lacivert takım giymeyi sevmezdi.

  KENDİSİ TIRAŞ OLMAZDI
  Sabah kahvaltılarıyla arası hiç hoş değildi.Yataktan kalkar kalkmaz odasındaki divanin üzerine bağdaş kurarak oturur, günün ilk kahvesinisigarasını içerdi. Bir özelliği de kendi kendine tıraş olmamasıydı.

  DÜZEN TAKINTISI VARDI
  Evinde, çevresinde hatta konuk olduğu evlerde bile eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

  HOŞGÖRÜLÜ LİDER
  Köylünün birinin gazete kağıdına sardığı tutunu içmeye çalışırken eli yanmış, “Alin bunu kendi içsin diyerek Atatürk`e küfretmişti. Mahkemeye çıkarılacaktı. Atatürk olayı dinledikten sonra “Onu mahkemeye vereceğinize
  doğru dürüst sigara içmesini temin edin dedi.

  SİGARA PAZARLIĞI
  Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk “sekiz demişti. Doktor bunu gündebir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:
  “Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım.

  BİR RİCASI BAŞ TACIDIR
  Bir gün halk arasında dolaşırken çarşaflı bir kadına rastlamış, “Hafız Hanim benim hatırım için başındaki örtüyü acar mısın? diye sormuştu. Kadın bas örtüsünü açarak, Atatürk`ün önünde eğildi ve ellerini öptü.

  BİLARDO VE YÜZME
  Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı.

  EN BAŞARILI DERS
  Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti. Pozitif bilimlere ilgisi hayatı boyunca sürdü.