Atatürk'ün Barış İle İlgili Özdeyişleri

'Güzel Sözler' forumunda HazaN tarafından 18 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün barışla ilgili sözleri
  Atatürkün barış hakkındaki sözleri

  * Yurtta barış, dünyada barış için çalışıyoruz. (1931)

  * Türk Cumhuriyetinin en esaslı prensiplerinden biri olan yurtta barış, dünyada barış gayesi, insaniyetin ve medeniyetin refah ve ilerlemesinden en esaslı etken olsa gerektir. Buna elimizden geldiği kadar hizmet etmiş ve etmekte bulunmuş olmak bizim için övünülecek bir harekettir. (1933)

  * Türkiye’nin güvenliğini gaye tutan, hiçbir milletin aleyhinde olmayan bir barış istikameti bizim daima prensibimiz olacaktır. (1931)

  * Şuna da inanıyorum ki, eğer devamlı barış isteniyorsa, kütlelerin vaziyetlerini iyileştirecek beynelmilel tedbirler alınmalıdır. İnsanlığın bütününün refahı, açlık ve baskının yerine geçmelidir. Dünya vatandaşları, kıskançlık, aç gözlülük ve kinden uzaklaşacak şekilde eğitilmelidir. (1935)

  * Barış yolunda nereden bir çağrı geliyorsa, Türkiye onu gönülden karşıladı ve yardımlarını esirgemedi. (1937)

  * Barış, milletleri refah ve mutluluğa eriştiren en iyi yoldur. Fakat bu kavram bir defa ele geçirilince daimi bir dikkat ve itina ve her milletin ayrı ayrı hazırlığını ister. (1938)

  Bu sözler de Fransız Büyük Elçisine sohbet esnasında Atatürk tarafından dile getirilmiştir:

  * Ben toprak büyütme dileklisi değilim; barış bozma alışkanlığım yoktur; ancak antlaşmaya dayanan hakkımızın isteyicisiyim. Onu almasam, edemem. Büyük Meclisin kürsüsünden milletime söz verdim: Hatay’ı alacağım… Milletim benim dediğime inanır. Sözümü yerine getirmezsem onun huzuruna çıkamam, yerimde kalamam. Ben şimdiye kadar yenilmedim, yenilemem; yenilirsem bir dakika yaşayamam. Bunu bilerek ve sözümü mutlaka yerine getireceğimi düşünerek benim dostluğumu lütfen bildiriniz ve doğrulayınız, ekselans Ambasadör. (1937)
   


Similar Threads: Atatürk'ün Barış
Forum Başlık Tarih
Güzel Sözler Atatürk'ün Barış ile İlgili Sözleri 18 Aralık 2013
Güzel Sözler Atatürk'ün Barış Ve Savaşla İlgili Görüşlerini Belirttiği Sözleri 2 Ağustos 2012
Güzel Sözler Atatürk'ün Dünya Barışı İle İlgili Özdeyişleri 17 Haziran 2011
Güzel Sözler Atatürk'ün Barış Hoşgörü İnsanlık Konularındaki Özdeyişleri 18 Mayıs 2011
Güzel Sözler 19 Mayıs ile ilgili Atatürk'ün söylediği sözler 14 Mayıs 2014