Atatürkün Aşk Mektupları

'Tarih Bölümü' forumunda Masal tarafından 27 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk ün Yazdığı Aşk Mektupları


  Atatürkün Yazdığı Aşk Mektubuı


  Atatürk'ün Askeri İdadi'de öğrenci olduğu dönemdeki ''İlk aşkı'' Eleni'nin yazdığı mektup;

  Bir Rum iş adamının kızı olan Eleni ile Mustafa Kemal'in evlenmesine önce Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın izin vermediği, daha sonra da babasının Eleni'yi kahyasıyla evlendirdiği anlatılıyor.

  Eleni'nin Atatürk'e yazdığı aşk mektubu:

  ''Çok seneler geçti, ben halen her gün senden haber bekliyorum. Herhangi bir zamanda mektubumu alırsan, beni hatırla. Kağıttaki gözyaşlarımı görebileceksin. Yıllar ve olaylar geçiyor, seninle ilgili çok şeyler konuşuluyor. Mektubumu okurken, başka kadını seviyorsan, mektubumu yırt.

  Manastırlı Eleni Karinte, bir gün tanıdığı ve aşık olduğu adama bütün ömrünü harcamıştır. Benim seni sevdiğim kadar, o kadını o kadar çok seviyorsan, kendisine hiçbir şey söyleme, senin kadar mutlu olmasını diliyorum. Fakat, balkondaki kızı hatırlıyorsan ve başkasını sevmiyorsan, seni beklediğimi ve ömrüm boyunca bekleyeceğimi bilmeni istiyorum.

  Döneceğini, beni unutmayacağını biliyorum. Babam vefat etti. Beni senden ayırdığından tam bir yıl geçti, beni eve kapattı ve bir ay çıkmama izin vermedi. Ağladım, biliyorum ki tüm kilitleri ve hapisleri boşuna harcadı.

  Beni evlendirecekleri adamı sadece bir kez gördüm ve kendisi bana onu sevebileceğimi söyledi. Ben kendisine, 'Hayır, ben sadece ilk aşkımı seviyorum' dedim. Babam beni hiç bir zaman affetmedi ve ben de kendisini affetmedim. O zamanlardaki gibi artık genç ve güzel değilim.

  Ebediyen seni seven ve seni bekleyen, Eleni Karinte'n.''  Atatürkün Safiye Hanım'a yazdığı söylenen mektup;

  Benim tatlı Safiyem, Sana, birkaç gün önce küçük bir yaralanma nedeniyle geldiğim İskenderiyedeki hastaneden yazıyorum. Ama endişelenme, iyiyim. Nuri ve Fuat şu anda yanımdalar ve onların refakati beni çok memnun ediyor. Geçen defa bahsettiğin Alman filozofun ismi neydi? Keşke kitaplar yanımda olsaydı Şu anda okumak için bolca vaktim var. Öyle çok sıkılıyorum ki. Sana muhteşem bir doğum günü dilerim. Seni çok fazla düşünüyorum. Lütfen selamlarımı babana, Aliye ve Zeuve Birahanesindeki eski dostlara ilet. Tüm kalbim ve sevgimle, MK 20/11/1911 İskenderiye