Atatürkün Anıları Sanatla İlgili

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Merve tarafından 19 Tem 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürkün Sanatla İlgili Anıları

  Sanatla İlgili Atatürkün Anıları

  1. Anısı:

  Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sofya Ataşemiliteri olarak görevli olan Mustafa Kemal, davetli olduğu Carmenin galasında, zaman zaman durgunlaşarak yapıtı izlemiş ve operanın bitiminde, perdenin en az yirmi kez açılıp kapanmasını, sahneye çiçekler taşınmasını, izleyicinin coşkun alkışlarını, artistlerin sevincini hayranlıkla gözlemlemiştir.

  Bu arada yüzündeki burukluğun farkına varan Varna Türk Milletvekili Şakir Zümreye eğilip şunları söylemekten de geri durmamıştır: “Balkan Savaşında yenik düşmemizin nedenini şimdi daha iyi anlıyorum. Ben Bulgarları çiftçi halk olarak biliyordum. Oysa adamların operaları bile var Sanatçıları, müzisyenleri, dekoratörleri, hepsi var. Hepsi de eğitimli Şu opera binalarına bak!

  Kokteyl sonrası Mustafa Kemal ve Şakir Zümre Splendid Palasa gidiyorlar. Yol boyunca hiç konuşmuyor Mustafa Kemal Durgunluğu sürüyor Ve odalarına çekiliyorlar

  Aradan birkaç dakika geçiyor geçmiyor, Şakir Zümre odasının kapısında Mustafa Kemali görüyor
  “Uyku tutmadı, biraz konuşalım diye geldim diyor Gazi heyecanlı bir görünümle
  “Ne kadar müthiş bir olaydı diye ekliyor “Çok sesli müzik, çağın gereğidir Bulgarlar bunu başarmış Bizim ülkemizde de operaya kavuşacağımız günleri görebilecek miyiz acaba?


  2. Anısı:

  Atatürk, Galip Arcanın yazdığı “Sırat Köprüsü adlı piyese davetlidir Atatürk piyesin başında mutludur biraz sonra sinirlenmeye başlar ve bir müddet sonra oyun bitince; “Bana Galip Arcanı çağırın! der Galip Arcan gelince; “Bu piyesi siz mi yazdınız? “der “Evet paşam ben yazdım Ve Atatürk; “Hayır, bu Flor Doranj adlı boldvilinin aynen çevirisi, neden bunu belirtmediniz? Hakkınızda soruşturma açtırıyorum


  3. Anısı:

  14 Ekim 1925te İzmir Kız Öğretmen Okulunda öğrencilerin “Hayatta müzik gerekli midir? sorusuna verdiği yanıt, sanatla ilişkisi bağlamında çok iyi bir örnek teşkil eder: “Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzikle ilgisi olmayan mahlukat insan değildir. Eğer söz konusu olan hayat insan hayatı ise, müzik behemehal vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz.


  alıntı