Atatürkün Anıları Gömüleceği Yer

'Masallar ve Hikayeler' forumunda zamaneanne tarafından 17 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürkün Gömüleceği Yer İle İlgili Anıları


  Atatürkün Gömüleceği Yer Anıları  Atatürk'ün gömüleceği yer ile ilgili en yetkin anıyı Prof.Dr.Afet İnan anlatır. Şöyle anlatıyor İnan;

  "O'nun kabri Ankara'da olacaktır. Fakat bu şehrin neresinde? Çünkü O' nun en son kuvvetli isteği bir an önce Ankara'ya dönebilmekti. Biri Büyük Millet Meclisi'nden İstasyon'a inen cadde üzerindeki yuvarlak yer, diğeri Çankaya'daki yeni köşkün mermer havuzu. Bu yerler şu nedenle konuşulmuştur:

  Bir akşam Atatürk'ün etrafında toplananlar arasında, O'nun ölümlü oluşu üzerinde durulmuş ve özellikle kendisi 1926 suikast girişiminden sonra söylediği cümleyi tekrar etmişti. "Benim naçiz vücudum bir gün elbette toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." dedikten sonra "Milletim beni istediği yerde yatırsın, yeter ki beni unutmasın," demişti. Meclisin altındaki yuvarlak yeri ortaya atan kişiye ise, "iyi ve kalabalık bir yer, fakat ben böyle bir arzumu milletime vasiyet edemem". Ancak, gene o akşam ileri sürülen bir fikrin kendisini çok duygulandırdığını, bugün bile hatırlıyorum.

  Memleketin bütün sınır boylarından getirilecek toprak üzerinde yatmak. Recep Peker, hararetle bu fikrin sembolik savunmasını yapmıştı.

  Atatürk, böyle bir fikrin uygulanmasından ancak, ölümlü vücudu için hoşlanacağını ve gurur duyacağını anlatırken bana bakarak: "Bunu unutma!" demişti."
   


Similar Threads: Atatürkün Anıları
Forum Başlık Tarih
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Anıları Yanına Aldığı İlk Er 25 Temmuz 2012
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Anıları Türk Dili 20 Temmuz 2012
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Anıları Türk Orduları Başkumandanıyım 20 Temmuz 2012
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Anıları Tiyatro İle İlgili 20 Temmuz 2012
Masallar ve Hikayeler Atatürkün Anıları Tarihleriyle 20 Temmuz 2012