Atatürk'ün alkol kullandığı doğrumu?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda bynness tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk'ün alkol kullandığı doğrumu?

  ‘Atatürk alkol, sigara kullanmaz’ incelemesi

  Dündar hakkında, ‘Mustafa’ belgeseliyle Atatürk’ü sürekli sigara ve alkol tüketen biri olarak gösterdiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.


  HAZIRLADIĞI ‘Mustafa’ belgeseliyle tartışmaların odağına oturan Can Dündar hakkında, ‘Mustafa’ belgeseliyle Atatürk’e hakaret ettiği ve sigara reklamı yapıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na ‘Mustafa’ belgeseli ile ilgili olarak Sigara ile Savaş Derneği Kurucu üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan ve Sigara ile Savaşanlar Vakfı Onursal Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural suç duyurusunda bulundu.

  İKİ PROFESÖRDEN ŞİKAYET

  YAPILAN suç duyurusunda belgeselin cumhuriyeti ve Atatürk’ün saygınlığını aşındırdığı öne sürülerek Atatürk’ün sürekli olarak sigara ve düşkün biçimde içki içer gibi gösterildiği öne sürüldü. Atatürk kullanılarak sigara reklamı yapıldığı öne sürülen şikayette Atatürk’ün saygınlığının düşürülürken,‘Türk gençliğinin örnek aldığı kişi de manevi olarak öldürülmektedir’ denildi.

  ATATÜRK’E SAYGISIZLIK

  ‘MUSTAFA’ belgeseli ile ilgili olarak Avukat Gülnihal Soydan da şikayette bulunarak Atatürk’ten Mustafa olarak bahsedilerek saygısızlıkta bulunulduğunu, belgeselin müziğinin de Ermeni asıllı olduğunu ileri sürdüğü Saraybosna doğumlu Goran Bregoviç tarafından bilinçli olarak yaptırıldığı öne sürüldü. HABER MERKEZİ

  Dündar ifade verdi


  ANKARA Cumhuriyet Savcılığı yapılan 3 şikayet üzerine soruşturma başlatarak Can Dündar’ın ifadesine başvurdu. Savcıya ifade veren Dündür, belgeselin sadece 114 saniyesinde Atatürk’ün sigara içerken göründüğünü söyledi. Yapılan şikayet ile ilgili olarak savcılığın belgeselde suç unsuru bulunup bulunmadığının tespiti için bilirkişi incelemesi yaptırması bekleniyor.