Atatürk’ü örnek almak

'Tarih Bölümü' forumunda Aderito tarafından 1 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula, Atatürkün yaşamını dolduran temel değerlerin kitaplar olduğunu belirterek, Bu kadar kendisini sürekli geliştirmek, yenilemek ve tümlemek uğraşı içindeki insanın, zamanının diktatörleriyle karşılaştırılması çok büyük talihsizlik, talihsizliğin de ötesinde vicdansızlık olur dedi.
  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesinin 19 Mayıs nedeniyle düzenlediği Atatürkle Okumak projesi kapsamında, Nadir Eserler Kütüphanesindeki Atatürkün okuduğu kitaplar 3 boyutlu olarak sanal ortama taşındı.


  Projeye ilişkin İÜ Rektörlük Binası Doktora Salonunda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Prof. Dr. Kula, Atatürkle Okumakın, Türkiyenin köklü üniversitelerinden İÜye yakışan bir etkinlik olduğunu söyledi.
  Kula, Atatürkün Balkanlarda yetiştiğini ve kültürel gelişmesinde çok kültürlü, açık bir coğrafyada yetişmesinin rolü olduğunu anlattı.
  Atatürkün, 1920 Türkiyesinde dünya edebiyatının klasiklerini başucu kitabı yapan, dünya felsefesini okuyan bir insan olduğunu kaydeden Kula, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmuş olması, vatandaşlarının özerk bireyler olarak yaşamlarını sürdürebileceği koşulların sağlanmasına rağmen hala arayışı sürdüren bir insandır. Atatürkün bu özellikleri gerçekten övgüye değer bir yönüdür. Ekim 1924te Erzurumda depremzedelere kitap armağan eden kitapçı Hilmiye, Bunlar çok değerli armağanlardır demiş ve teşekkür etmiştir diye konuştu.
  İran Şahı 1930da Türkiyeyi ziyaret ettiğinde, Atatürkün kendisini Milli Kütüphaneye götürdüğünü anlatan Kula, şöyle devam etti: Atatürkün yaşamını dolduran temel değerlerden bahsetmek gerekirse, bunlar kitaplardır. Şiiri çok seviyordu. Uygar, yapıcı ve öğrenici bir tavırla, yapılan işlerin de bilincinde olarak ilerliyor. Bu kadar kendisini sürekli geliştirmek, yenilemek ve tümlemek uğraşı içindeki insanın, zamanının diktatörleriyle karşılaştırılması çok büyük talihsizlik, talihsizliğin de ötesinde vicdansızlık olur. Dolayısıyla Atatürkü bu ölçülerle değerlendirmek lazım. Bizim görevimiz, ne Atatürkü gereksiz yere yücelterek başkasının tepkisini çekmesine ortam hazırlamak ne de küçültmek, Atatürkü olduğu gibi göstererek günümüzdeki geçerliliğinin yansıtılmasına ortam sağlamaktır.
  Rektör Vekili Prof. Dr. Adalet
  İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Kamil Adalet de Atatürkün kendisi için hayatı boyunca büyük önemi bulunduğunu belirterek, Atatürkün yaşamından bilinmeyen ayrıntıları anlattı.
  Adalet, Lütfen güçlere, politik dengelere bakmayınız, hepiniz vicdani kanaatlerinizle her kararı o günün koşulları içinde değerlendiriniz. 2010un demokrasi koşullarıyla, Avrupa faşizmini bile henüz yaşamamış bir dönemi değerlendirirseniz, futbol tabiriyle ofsayta düşersiniz diye konuştu.

  Atatürk Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Cezmi Eraslan da Atatürkün altını çizdiği Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür felsefesinin günümüzde daha da önemli hale geldiğini söyledi.
  Atatürkün askerlik hayatının yanı sıra kültür ve sosyal hayatında da aktif bir şahsiyet olduğunu vurgulayan Eraslan, Atatürkün her zaman yoğun bir okuma faaliyeti içinde bulunduğunu tanıkların belirttiğini anlattı.
  Eraslan, Atatürkün kültür, sanat ve tarih çalışmalarında kullandığı, şimdi İÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesine bağlı Nadir Eserler Kütüphanesi tamamen dijital ortama aktarılmıştır. Hem içeriği hem fizik yapısı sanal ortama aktarılmıştır dedi.
  Atatürkün, Hayatta en hakiki mürşit ilimdir sözünü hatırlatan Eraslan, sanal teknolojinin sağladığı imkanlarla tasarlanan bu projenin hayata geçmesi için İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve koordinasyonunda tam mesai harcayan üniversite personeline de teşekkür etti.
  İstanbul Üniversitesi Kütüphane Proje Yöneticisi Figen Cihan 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri nezlinde bu etkinliği düzenlediklerini belirterek, Türkiyede ilk defa 3 boyutlu bir kütüphane tasarladık. Nadir Eserler Kütüphanesinin bire bir çizimidir. Tüm kitapları da bu kütüphaneye dizerek bir sanal ortam yarattık. Atatürkü okur ve yazar olarak bu kadar ayrıntılı çalışmış ve dijital ortama taşımış başka bir program yok diye konuştu.
  Cihan, çalışmayı 3 ayda tamamladıklarını kaydederek, emeği geçenlere teşekkür etti.

  Sanal kütüphane, üniversitenin 1912 tarihli orijinal yapısına sahip Nadir Eserler Kütüphanesinin bina görünümüyle açılıyor.
  Orijinal kütüphanenin fiziki yapısı ve içinde bulunan her şeyin bire bir yansıtıldığı sanal kütüphanede, aynı orijinal kütüphanedeki gibi koridordan geçilerek kütüphaneye giriliyor ve kütüphanede bulunan Atatürke ait kitaplar incelenebiliyor.
  Kütüphanedeki kitaplarda Atatürkün okuduğu kitaplardaki orijinal notları da yer alıyor.