Atatürk Yalanı

'Spor Gündemi' forumunda Aysell tarafından 24 Nisan 2009 tarihinde açılan konu


 1. Ezikler Ulu Önder Atatürk'ü bile yalanlarına alet etmişler;


  Atatürk; 1930, 1932 ve 1933 yıllarında Galatasaray Lisesi'ni ziyaret etmiştir. Bunlardan ilkinin haberi Cumhuriyet Gazetesi'nde manşetten şöyle verilmişti:

  'Reisicumhur dün Harp Akademi'sini, Mülkiye'yi, Harbiye'yi ve Galatasaray'ı ziyaret etti.'

  İlk ziyaret sırasında lisenin müdürü olan Fethi İsfendiyaroğlu o günün 'perde arkasını' yıllar sonra bana şöyle anlatmıştı:

  ‘... Müdür odasındayız. Reisicumhur, ‘lütfen masamı şereflendirmeleri' önerimi ‘Hayır müdür bey! Herkes kendi yerinde oturmalı ve oturduğu yeri de haketmelidir!...' sözleriyle reddettiğinden ben de yanlarında ve ayakta durmayı yeğlemiştim. Okul ve öğrenimle ilgili sorularını yanıtlıyorum. Kahveler içilirken, İçişleri Bakanı, yakın arkadaşı ve okulun eski öğrencilerinden Şükrü Kaya Bey, Gazi'nin kulağına eğilerek:

  Harp Akademisi, Harbiye, Mülkiye anladım da niçin Galatasaray, Paşam, diye soruyor; yoksa siz de bizden misiniz?

  - O da ne demek, çocuk?

  - Yani Galatasaray'ı mı tutuyorsunuz?

  - Ben kulüp tutmam, çocuk... Çünkü hepsi benimdir. Hem; sivil veya asker toplumun tamamına hizmet veya kumanda edenler bir kulübü tutsalar bile -görev sırasında- bunu açıklamazlarsa isabet ederler. Aksi halde, otoriteleri sarsılır ve tartışılır. Tefrika (ayrımcılık, nifak) yaratmış olurlar. O nedenle dikkatli olmalarını tavsiye ederim.

  Atatürk'ü fenerbahçeli yapma çabası, son yıllarda başlayan bir beyin yıkama çalışmasının en bariz örneğidir. Buna göre tarihsel gerçekler üzerinde manipülasyon yapılarak, sahte kurgular oluşturulmaktadır.

  Bu sahte kurguların arkasında kulübe popülerlik kazandırma, taraftar sayısını arttırma ve mevcut taraftarları eziklikten kurtarma gibi amaçlar vardır.

  Bu amaçla kendi yayınlarında -Kulüp Tarihi Kitapları, Kulüp Dergisi, Resmi Web Sitesi- bu yalanları kamuoyuna sunmaktalar. Bu yeni tarihin; bu acı kısımları atılmış, yerine yapay tatlandırıcı eklenmiş, sarı lacivert tarihin hazmedilmesi de cahil ve bilinçsiz bünyelerde gayet hızlı olmaktadır.

  Yeni tarihte; Fenerbahçe'nin kurulma amacına, o günkü futbolcularına, rahmetli başkanlarına, işgal kuvvetleri ile maçlarına ekstra misyonlar yüklerken, her fenerbahçeli bir kahraman yapılırken, Ulu Önder'in Fenerbahçeli olmaması da düşünülemezdi tabi.

  Bu yeni tarih, sessiz bir şekilde mevcut tarihin içine katıldıktan sonra, ikinci adıma geçilmiştir. Besledikleri gazeteciler ve televizyonculara bu yeni tarih ile ilgili yazılar ve programlar hazırlatarak konuyu gündeme getirmek ve orada tutmak!

  İşin komik tarafı da, işte bu yapılan yayınlarda kaynak olarak gösterilenlerin istisnasız hepsinin aynı olması, hepsinin kulübün çıkarttığı yayınlara dayanması.

  Yani bir grup resmi tarihi değiştirirken, diğer grup da değiştirilen kısmı kendine kaynak olarak göstererek beyin yıkamaya çalışıyor .

  Sadece bununla kalsa gene iyi, şu iki habere bir bakalım:

  HÜRRİYET - 31.10.2006
  Atatürk'ün balmumu heykeli F.Bahçe müzesinde
  Anıtkabir ve İngiltere'deki Madame Tussauds müzesinde sergilenen Atatürk'ün balmumu heykelinin orijinal örneği artık Fenerbahçe Müzesi'nde sergilenecek.

  SABAH - 22.12.2006
  "F.Bahçe'den Ata'nın eşyasına 90 bin dolar
  F.Bahçe yönetimi, Atatürk'ün silahı, bastonu, yüzüğü ve kol düğmelerini 'meçhul bir kişi'den 90 bin dolara aldı. Eşyalar kulüp müzesinde sergilenecek."

  1960'dan beri Atatürk'e ait eşyalar Anıtkabir'de Atatürk müzesinde sergilenmektedir. Sorulması gereken sorular şunlardır:

  1- Atatürk'ün balmumu heykeli kim tarafından hangi amaçla yaptırılmıştır, fiyatı nedir? Bu heykelin fb müzesinde işi nedir?

  2- Neden aynı işi görecek klasik bir Atatürk büstü yerine, balmumu heykel kullanılmıştır? Atatürk'ün heykeli, şov malzemesi midir? Balmumu heykele sarı lacivert kravat, hatta doğrudan fenerbahçe forması da giydirdiniz mi, giydirmeyi düşünüyor musunuz?

  3- Atatürk'ün eşyaları neden bu 'meçhul kişi' tarafından Anıtkabir'deki müzeye hediye edilmemiştir de, fenerbahçeye parayla teklif edilmiştir?

  4- Bu satış nasıl yapılmıştır, kimler katılmıştır ve fiyat 90 bin dolar gibi yüksek bir rakama nasıl ulaşmıştır?

  5- Eğer ki Atatürk'e olan sevgi ve saygınız nedeniyle eşyaları aldıysanız, neden bunları Anıtkabir'e bağışlamadınız? Hangi amaçla kendi müzenize koyacaksınız?

  6- BUGÜNE KADAR BU TARZ HARCAMALARDA BULUNMAYAN FB YÖNETİMİ NEDEN ANİDEN ATATÜRKÜN EŞYALARINA İLGİ GÖSTERMEYE BAŞLADI?

  Durum çok açıktır. Taktik aynıdır. Bu 90 bin dolar ödenerek alınanlar ve birkaç tane daha sağdan soldan toplama eşya, fenerbahçe müzesinde oluşturulacak Atatürk Bölümü'nde, 5-10 yıl sonra, sanki 100 yıldır orada saklanıyormuş gibi ziyaretçilere sunulacaktır.

  Ve kuvvetle muhtemel o dönemin satılmış kalemleri, Atatürk'ün fenerbahçesinden övgüyle sözeden yazılar yazarken, işte bu eşyalara atıfta bulunacaklardır.

  Ama bu ülkede kafası çalışan insanlar da vardır. Bu ülkede özgür, satılmamış basın da vardır. Doğruyla yanlışı ayırt edebilen, ATATÜRK GENÇLİĞİ de vardır.

  Güneş balçıkla sıvanmaz!!!
   


  okkan bunu beğendi.

 2. Cevap: Atatürk Yalanı

  Atam kendine yakışır bir şekilde cevabını vermiş zaten. :f40: Uydurma haberlerle kimi nereye kadar kandırabilecekler.

  Ama bu fenerliler şimdi girip buraya 6-0 cevabını yazarlarsa hiç şaşırmayacam :)
    3. Cevap: Atatürk Yalanı

  Hayırdır kızlar bugün coştunuz Fenerbehçeden nedir alamadığınız:f73:
  Siz gidip biraz Test-Soru çözün..:f30:
    4. Cevap: Atatürk Yalanı

  Ya madem gerçekler bunlar neden bu kadar çok takıyorsunuz ki
  Madem Fenerbahçeli olmadığına inanıyorsunuz neden hala zorunuza gidiyor
  Belgeler,gerçekler hazmedemediğiniz duyguları tatmin etme duygusunu
  böyle bu şekilde değilde takmınızın arkasında durarak savunun tatmin edin.
  resmen bu Fenerbahçeyi topa tutmak gibi bir şey olmuş.
  Ne varki fenerbahçeliler galatasaraylılar kadar üzülmüyor.
    5. Cevap: Atatürk Yalanı

  Harikasın Ayselciğim Atam ne güzelde söylemiş..:f118::Ben bu konuya + Rep veririm hemde helalindennnnnn..:f40:
    6. Cevap: Atatürk Yalanı

  Asıl bu konunun burda olması neden sizin zorunuza gitti anlayamadım. Burda kimse takım için kavga etmez. Biz burda sadece eğleniyoruz.
    7. Cevap: Atatürk Yalanı

  Ben sadece görüşümü söyledim ne konuyu nede sizi eleştirdim
  Ayırca görüş belirmeyi siz kavga algılıyorsanız o sizin kendi sorununuz
  Ve ben sırf bu konu için üye oldum hiçte eğlenceli bir konu değil.
  yorumlarınıza nasıl bakmamızı istiyorsak başkasınınkınede öyle bakalım eğlenceli olsa bile kucuk hanım.
    8. Cevap: Atatürk Yalanı

  Görüş belirtmeyi kavga olarak algıladığımız falan yok. Bu burda takımlar arasında olan tatlı bir atışmadır. Diğer üyelerin cevaplarına bakarsanız bunu görürsünüz.Kimse konuyu okuyunca sizin gibi gocunmamış.Ayrıca konuyu beğenmediyseniz cevap yazmazsınız olur biter. :f20:
    9. Cevap: Atatürk Yalanı

  Fenerbahçeli olduğum için birşeyler çıkarmak istiyorsun
  Ama henüz yaşın uygun değil.
  Seninle tartışamam tamam
    10. Cevap: Atatürk Yalanı

  İnanın ne yapmaya çalıştığınızı anlamış değilim.Zaten burda isteseniz de kavga edemezsiniz.Buna müsade edilmez.Konunun büyüyüp diğer üyeleri rahatsız etmesini istemiyorum. Artık konuya cevap yazmazsanız sevinirim.Yazarsanız bilin ki tarafımdan silinecektir.
    11. Cevap: Atatürk Yalanı

  Ben bu konuya söle helalinden repp veriim harçlık yaparsın :D