Atatürk Ve Mevlana İçin Söyledikleri

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 6 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Ve Mevlana  Atatürkün Mevlana İçin Söyledikleri


  [​IMG]

  Yüce Atatürkün Hz.Muhammed'e duyduğu büyük sevgi ile birlikte Hz.Mevlananın da fikirlerine duyduğu hayranlık onun tüm hayatını ve icraatlarını etkilemiş, din konusundaki ifadelerine temel teşkil etmiştir. Bir Konya ziyareti sırasında söylediği şu sözler Hz.Mevlana'ya gösterdiği sevgi ve saygının delili gibidir:

  “-Ne zaman bu şehre gelecek olsam, içimde bir heyecan duyarım. Hz.Mevlana düşünceleriyle benliğimi sarar. O çok büyük bir dahi, çağları aşan bir yenilikçi...

  Bir gün Konya milletvekili Naim Onatın sözde Mevlanayı yermek istemesi üzerine Atatürkün söylediği şu sözleri bugün bile üzerinde ibretle düşünülmesi gereken ifadelerdir:

  -Eğer Mevlanayı sizler gibi kavramak gerekirse, o büyük insanın ruhu dertlenir, biz de belki bir saygısızlık göstermek zorunda kalırdık. Mevlanayı ululuğuyla kavrayabilmek için medresenin dar kapısından geçmemiş olmak gerek.

  “- Mevlana, Müslümanlığı Türk ruhuna intibak ettiren büyük bir reformatör... Müslümanlık aslında geniş manasıyla hoşgörülü ve modern bir dindir. Araplar onu kendi bünyelerine göre anlamış ve tatbik
  etmişlerdir. Sıcak bir iklimde oturan, suyu nadiren kullanan, genel bir hareketsizlik içinde ömür süren Badiye Arapları için günde beş vakit abdest ve namaz, çok ileri seviyede bir yaşama hareketidir. Hz.Muhammed insanları uyuşukluktan harekete sevk etmiştir. Sarp dağlar, yüksek yaylalarda at koşturan, erimiş kar suları ile yıkanan Türkler için abdest ve namaz çok tabii olmuştur. Mevleviliğe gelince, o tamamen dönerek ayakta ve hareket ederek Allaha yaklaşma fikri, Türk dehasının en tabii ifadesidir."