Atatürk Ve Kitap

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 1 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Ve Kitap Sevgisi
  Atatürk Ve Kitap Sevgisi Hakkında Bilgi

  Mustafa Kemal Atatürkün en önemli vasıflarından birisi sürekli okuyarak bilgi dağarcığını genişletmesiydi. Onun bu özelliği günümüzde dahi yerli ve yabancı pek çok devlet adamında olmayan bir özelliktir. Uzmanlarca okuma alışkanlığının ilerleyen yaşlarda da edinilebileceği ifade edilmesine rağmen, bu davranışın kazanılacağı en uygun çağın, çocukluk dönemi olduğu belirtilmektedir.

  Atatürkte bu alışkanlığı ilkokula gittiği yaş döneminde edinmişti. Mahalle arkadaşı Asaf (İlbay) anılarında Atatürk henüz ilkokul öğrencisiyken; onun kitap okumayı, sokakta oyun oynamaya yeğlediğinden bahsetmekteydi. Onun kitap okuma merakını en iyi anlatan örneklerden birisi Atatürkün cumhurbaşkanı olduğu dönemde özel hizmetinde bulunan Cemal Granada tarafından aktarılan şu cümleler olsa gerektir:

  [​IMG]

  Atatürkün çocukluğunda başlayan kitap tutkusu, savaş zamanı cephede bile sürmüştür. Sırtından üniformayı çıkarıp sivil hayata geçince okumaya ayırdığı zaman daha da arttırmıştır. Atatürkün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada, Atatürkle Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı anlatırken; Ondaki okuma alışkanlığının çocuk yaşlarda oluştuğunu belirler.

  Atatürkün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada, Atatürkle Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı anlatırken; Ondaki okuma alışkanlığının çocuk yaşlarında kazanıldığını da belirler:
  Boş zamanlarında Atatürkün elinden tarihle ilgili kitapların düşmediğini hatırlarım. Bir gün yine Atatürk, tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt meselesi dururken Devlet Başkanının kendini tarihe vermesi, Vasıf Çınarın biraz canını sıkmış olmalı ki, Atatürke şöyle dediğini duydum:

  Paşam!.. Tarihle uğraşıp kafanı yorma 19 Mayısta kitap okuyarak mı Samsuna çıktın?

  Atatürk, Vasıf Çınarın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi:

  Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım