ATATÜRK VE "9" - "19" Rakamları.

'Tarih Bölümü' forumunda Dark tarafından 7 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. ATATÜRK VE "9" - "19" Rakamları.


  Atatürk´ün hayatında "9" rakkamının kendine özgü önemli bir yeri olmuştur.Örneğin Atatürk´ün doğum yılı olan 1881 rakkamı, "9" rakkamı ile birçok ilşkiler göstermektedir.

  1+8=9
  8+1=9
  18=2x9
  81=9x9
  18+81=99
  19x99=1881

  Atatürk´ün harb okuluna girdiği tarih : 1899

  Vatanı kurtarmak için Samsun´a ayak bastı : 19/05/1919

  Bandırma vapurunda yolcu sayısı 19 ´dur.

  İttihat ve Terakki´nin yıllık toplantısına Trablusgarp delegesi olarak katıldı : 22/09/1909

  Sivas kongresinde Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyeti Heyeti Temsiliyesini kurdu : 04/09/1919

  Erzurum Mebus adaylığını kabul etti : 19/10/1919

  TBMM tarafından kendisine gazi ünvanı verildi ve Mareşalliğe terfi ettirildi : 19/09/1921

  Atatürk 19.yüzyılda 19 yıl yaşamıştır.

  Atatürk 19.yüzyılın bitmesine 19 yıl kala doğmuştur.

  Atatürk´ün ilk askeri görevi, 19.Kolordu Komutanlığıdır.

  Mustafa Kemal Atatürk : 19 harften oluşmaktadır.

  Mustafa Kemal Atatürk´ün nüfus cüzdanının numarası da 993814-B idi.
  Bu sayı dizisindeki 938 rakkamı öldüğü yılı hatırlatmakta geriye kalan 9 ve 14 rakkamı da ölüm saatinin yakın bir benzeridir.

  "Ne mutlu Türküm diyene" =19

  "İstikbal göklerdedir" =19


  ATATÜRK´ÜN ÖNSEZıLERı :

  "Bunlar bir gün olacaktır...Görürsünüz,işitirsiniz..."

  Prof.Dr.Afet ınan "Atatürk hakkında hatıra ve belgeler" adlı kitabında ilginç bir hatırasını naklediyor. Atatürk 09 ocak 1936 Perşembe günü, dil ve tarih coğrafya fakültesi´nin açılış dersinde okuması için Afet İnan´a :
  "tarih belgelerinin ilerideki keşifleri buna dayanacaktır.Her tarihi kişinin söylediği sözler toplanabilecek ve böylece biz onları kendi seslerinden ve sözlerinden dinleyebileceğiz." diyerek yazıyı verir.
  Buna karşılık Afet İnan :
  "Bu çok uzak bir gelecekte belki olabilecek keşfin benim ifadem olarak verilmesine cesaret edemiyeceğimi" kendisine söylediğim zaman canı sıkıldı ve şöyle dedi :
  "Bunlar bir gün olacaktır...Görürsünüz,işitirsiniz..."

  30 yıl sonra :

  Atatürk tarafından bu yazının verilmesinden 30 yıl sonra yine aynı ay ve günlere tesadüf eden,01 ocak 1966´ da şöyle bir haber yayımlandı :
  "Venedik´in Saint Georges Adası´ndaki Benedictis Manastırı Labratuvarları´nda, manastır rahiplerinden Pellegrio´ nun yönetiminde,seslerin ayırımı esasına dayanan çok dikkate değer araştırmalar yapılmaktadır.ıtalya ıçişleri Bakanlığı,1962 ´de başlayan bu çalışmaları kontrol etmektedir.Fakat elde edilen sonuçlar halen açıklanmamıştır.Saint Georges Adası´ndaki bilim kurulunun geçmişe ait sesleri toplayacak,elektronik araçlar üretmeye çalışmakjtadırlar.Bilim adamları özellikle Demosten,Pitagor ve Jul Sezar´ın söylevlerinden kendi sesleri ile parçalar elde etmeye uğraşmaktadırlar."

  Haberin sonunda ise daha açıklayıcı bilgilerin şu anda verilemeyeceğinden bahsediliyordu.


  ATATÜRK´ÜN 1907´DE ÇİZDİĞİ T.C. HARİTASI :

  Atatürk, Kurtuluş savaşından çok önce, ittihatçıların Trakya´da 1907´de yaptıkları bir toplantı sırasında, bir Türkiye haritası çizmişti.Orada bulunanların anlattıklarına göre,o günkü Osmanlı devleti sınırlarıyla hiçbir ilgisi olmayan ve o zaman hiçbir anlam veremedikleri bu harita, gelecekte, yine Atatürk´ün kuracağı Türkiye Cumhuriyeti´nin haritası olacaktı. Haritada bugünkü sınırlarımıza uymayan tek bir fark vardı ; Atatürk, bizden ayrılmasına gönlünün bir türlü razı olmadığı Kerkük´ü de Türkiye topraklarına katmıştı.

  DENEME UÇUŞU :

  Uçakların ilk deneme ve gelişme dönemleriydi.Fransa´da yapılan bir uçak gösterisine katılan, birçok ulusun temsilcileri arasında, Osmanlı ateşesi olarak Mustafa Kemal´de katılmıştı.Gösteriyi izleyenler, sırasıyla uçağa bindirilerek gezdiriliyorlardı.Sıra Mustafa Kemal´e geldiğinde, gösteride bulunan ve genç ateşenin komutanı olan şahıs,birden bir rahatsızlık duyarak Mustafa Kemal´in uçağa binmesine engel oldu.Öteki temsilcilerle havalanan uçak kısa bir süre sonra düştü ve içindekilerden sağ kurtulan olmadı.


  ATATÜRK´ÜN GÖRDÜĞÜ SON RÜYA :

  26 Eylül 1938 tarihinde Atatürk, rahatsızlığı ile ilgili olarak ilk defa hafif bir koma atlatmıştı.Prof.Dr.Afet ınan,olayı şöyle anlatıyor :

  "O geceyi rahatsız geçirdi,ilk hafif komayı o zaman atlatmıştı.Ertesi sabahki açıklamasında" :
  "Demek ölüm böyle olacak" diyerek "uzun bir rüya gördüğünü" söyledi ve "Salih´e söyle ,ikimizde bir kuyuya düştük,fakat o kurtuldu" dedi.

  Atatürk´ün,burada "kuyuya düşme" sembolü ile gördüğü rüya vizyonu, kendisininde söylediği gibi ölümün habercisiydi.
  Salih Bozok´un kuyudan kurtulması ise bilindiği gibi,Atatürk´ün vefat ettiği gün ,buna çok üzülen Salih Bozok´un da intihar etmesi ve sonunda onun kurtarılmasını simgeliyordu.
  ışte bu ATATÜRK´ün son rüyası idi...
    2. Cevap: ATATÜRK VE "9" - "19" Rakamları.

  Hakikaten ilginç bir durum..Benim de uğurlu sayımın da 9 olması daha da ilginç....
    3. Cevap: ATATÜRK VE "9" - "19" Rakamları.

  Rakamların gizem ve uğuruna inanırım.Aynı şekilde benimde uğurlu sayım 9 dur.