Atatürk Orman Çiftliğinin kurulması modern tarımın gelişmesini nasıl etkilemiştir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Zeynep tarafından 9 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Orman Çiftliğinin kurulması modern tarımın gelişmesini nasıl etkilemiştir

  Cevap: Atatürk Orman Çiftliğinin kurulması modern tarımın gelişmesini nasıl etkilemiş

  Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk'ün talimatı ile kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftlik.Cumhuri,yetin ilk tarımsal faaliyetleir bu çiftlikte yapılmıştır.

  Kurtuluş Savaşı öncesi Ankara Belediye Reisliği yapan Hacı Ziya Bey'in mülkiyetinde bulunan Orman Çiftliği arazisi, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra istimlak edilerek Mustafa Kemal Paşa'ya armağan edilmişti. O yıllarda büyük ölçüde bataklık ve sazlıklarla kaplı olan 52.000 dekarlık alanda Mustafa Kemal Paşanın talimatı ile gerçekleştirilen başarılı çalışmalar; fidan yetiştirme, bahçecilik, bağcılık ve hayvancılık alanlarında çiftçilere örnek ve yol gösterici oldu. Çiftlikteki tarım ve hayvancılık faaliyetleri doğrultusunda bünyesinde endüstriyel tesisler de kuruldu. Mustafa Kemal'in Ankara'da bir çiftlik kurma arzusunda bozkır ortasına kurulmuş olan yeni başkent Ankaranın halkı için bir doğa güzelliği ve sosyal yaşam alanı yaratma isteği de önemlidir.

  1937'de Atatürk tarafından hazineye bağışlanan çiftlik, günümüzde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı tüzel kişiliğe haiz bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürür. 1992de 1. derecede tarihi ve doğal SİT alanı olarak tescil edilmiştir.

  Ankara'nın en büyük yeşil alanı olan çiftlik arazisi içinde ülkenin en büyük hayvanat bahçesi, Atatürkün doğduğu Selanik'teki evin bir benzeri, tarihi Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi ziyaret alanları bulunur.