Atatürk niçin uçağa binmezdi

'Tarih Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 9 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk neden uçağa binmedi
  Atatürk'ün uçak korkusu


  Atatürk niçin uçağa binmedi?
  General Celal Erikan, ilk cildi 1964 yılında Türkiye İş Bankası Yayınlarından çıkmış olan Komutan Atatürk adlı kitabının önsözünde Atatürkün uçak fobisini açıklayan ilginç bir anıdan bahsediyor.


  [​IMG]

  Yıl 1934, Cumhuriyet Bayramı törenlerindeyiz. Yer, Ankarada Ordu Evi. 29 Ekim gecesi düzenlenen baloya Irak Hava Kuvvetlerine bağlı subaylar da katılmıştır. Etrafında havacılar olunca Atatürkün de havacılıkla ilgili hatıraları coşmuş ve başlamıştır anlatmaya: “1910 yılındaydı. Ali Rıza Paşa ile birlikte Fransadaki Picardie manevralarına davet edilmiştik. Manevra sonunda, daha çocukluk çağında olan uçaklarla gösteriler yapıldı. Bundan sonra, manevraya katılan yabancı subaylardan isteyenlerin bu uçaklara bindirileceği bildirildi. Ben de hemen uçaklardan birine doğru yöneliyordum ki Ali Rıza Paşa bileğimden tuttu ve:
  - Bilmediğin aş, ya karın ağrıtır, ya baş, diye beni uyardı. Uçağa, benim yerime bir başka ülkeden bir subay bindi. Bu uçak, havada bir dönüş yaptıktan sonra düşüp yere çakıldı. Ölümden kurtulmuştum.


  Atatürkün uçağa hiç binmediğini, rahmetli Sabiha Gökçen; güvenlik nedeni ile hükümetin izin vermemesini sebep göstererek teyit etmiştir.
  İşte bu şok edici olay, Atatürkün psikolojisi üzerinde derin izler bırakmış ve o günden sonra, havacılığı her fırsatta teşvik etmiş olmasına rağmen bir daha uçağa binmemiş, o uzun ve yıpratıcı yurt gezilerinde bile genellikle daha rahat bir vasıta olan yataklı trenleri tercih etmişti.
   


Similar Threads: Atatürk niçin
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Atatürk Zengin Türk Tarihinin Araştırılmasına Niçin Önem Veriyor 23 Şubat 2012
Tarih Bölümü Atatürk Nerede Niçin Büyük Bir Liderdir 29 Ocak 2012
Tarih Bölümü Atatürk Niçin Öldü 29 Ocak 2012
Tarih Bölümü Atatürk niçin nutuğu yazmıştır 14 Aralık 2010
Tarih Bölümü Atatürk niçin önemlidir 11 Aralık 2010