Atatürk Nerede Niçin Büyük Bir Liderdir

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 29 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Neden Büyük Bir Liderdir
  Atatürk'ün Büyük bir lider olması


  Liderlik; geçmişte olduğu gibi günümüzde de devamlı sorgulanan, sadece askerleri değil tüm meslekleri ilgilendiren, her türlü alandaki başarı ile özdeşleşmiş bir kavramdır.
  Çağımızın modern harplerinde, gelişen bilim ve teknolojiye parelel olarak; silahların tahrip gücü ve menzili artmış, stratejik, operatif ve taktik harekatın temposu neredeyse düşünce hızına ulaşmış ve harp sahasının boyutları, insan beyninin bir anda hakim olamayacağı kadar genişlemiştir. Gelecekte ise bu gelişme artan bir hızla devam edecektir.
  Çağımızın bu özellikleri düşünüldüğünde, günümüz ve geleceğin askeri liderlerinin; bu hıza ayak uydurabilecek ve hatta daha hızlı olmayı gerektirecek donanımlara (özelliklere) sahip olmalarını gerektirmektedir.
  Çağımızın ve hatta geleceğin askeri liderinde olması gereken özellikler konusunda bir çok görüş olmasına rağmen, ortak düşünce ürünü özellikler şunlardır;
  Lider ; Kendini tanıyan ve geliştiren, taktik ve teknik yönden yeterli, sorumluluk sahibi, mantıklı ve zamanında kararlar verebilen, şahsen örnek olan, astlarını tanıyan ve onları koruyan, astlarına devamlı bilgi veren, astlarında sorumluluk duygusu geliştiren, astlarını ekip olarak eğiten, birliğini imkan ve kabiliyetlerine uygun kullanan, dürüst, cesaretli, görevine bağlı, olgun, irade sahibi, şahsi disiplini üst seviyede, elastiki düşünebilen, kendine güvenen, dayanıklı, soğukkanlı, kararlı, duyarlı, yaratıcı, inisiyatif sahibi, gerçekçi, adaletli, iddalı, ufkun ötesini görebilen, alçak gönüllü, espirili, etkili dış görünüşe sahip (İyi giyimli) ve dikkatli olmalıdır.
  Tüm bu özellikleri üzerinde taşıyan insan; hangi meslek mensubu olursa olsun, o mesleğin lideri olur, hatta bu kalıp ona dar gelir, ülkesinin ve insanlığın lideri olabilir.
  Tüm bu özelliklere sahip olan insan; hem çağının hem de geleceğin lideridir.
  Peki, böyle bir insan var mıdır?
  Evet, vardır. Büyük bir gurur ve heyecanla tekrarlarsak, yine evet. Bu haklı gururumuzu zamanın İngiltere Başbakanı dile getirmiş, sözler ağzından bir itirafçının ezikliği ile dökülmüş, sona erdiğinde görevinden istifa etmiştir:
  - Türk Orduları, 1922'de Yunan Ordularını Akdeniz'e dökünce, İngiltere parlamentosu büyük bir toplantı yaptı. Lordlar Kamarası ile Avam Kamarası heyecanlı bir sahne yaşadı. Celse açılınca İşçi Partisi Lideri Makdonald kürsüye gelerek;
  'Nerede Başvekil Loyd Corc. Bize ne söz verdi, netice ne oldu. Hazineden büyük paralar alıp bizi boş yere masraflara soktu. Hani Boğazlar bizim olacak, Anadolu taksim olunacaktı? Heyhat, hiçbiri olmadı. Bunun hesabını bize versin!'
  Dediği zaman, yavaş yavaş Lovd Corc kürsüye geldi:
  'Arkadaşlar! Asırlar, pek nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki; o büyük dahiyi, asrımızda Türk Milleti yetiştirdi. MUSTAFA KEMAL'in dehasına karşı elden ne gelir?' Diyerek kürsüden indi ve Başvekaletten istifasını verdi'
  Eğer bir insan; yoktan var ettiği bir ulusla kazandığı zaferlerle, zamanın süper gücü olan bir ülkenin Başbakanının istifasına neden oluyorsa; o insan büyük bir askeri liderdir.
  - 1893 Askeri Rüştiye; sınıf başkanıydı. Matematik öğretmeni, en az kendisi kadar matematiğe hakim bu gence isimlerinin karışmaması için 'Kemal' mahlasını ekledi. 1895 Manastır Askeri İdadisi; ikincilikle bitirdi, okul haricinde fransızca öğrendi. 1899 Harbiye; 1902'de piyade teğmen olarak mezun oldu. Birincilike bitirdiği için Harp Akademisine devam etti. 1905'te kurmay yüzbaşı oldu. Harbiye ve Harp akademisinde ülke sorunları ile yakından ilgilenmeye başladı. Gizli gazete çıkardı. Hitabetini arkadaşlarına yaptığı konuşmalarla geliştirdi. Şam'daki 5 nci Ordu birliklerinde bulundu, Dürzi isyanlarına tanık oldu.

  Alıntı