Atatürk Nasıl Bir İnsandı

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 24 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Nasıl Biriydi
  Atatürk Nasıl Bir İnsandı Kişiliği

  Bir gerçek nasıl karışık değilse Gazi ‘de sadedir. Uzaktan anlaşılması kolay görülür.
  Atatürk, Falih Rıfkı Atay’ın sözünde anlattığı gibi sade bir insandır. Atatürk’ün sadeliğinde gizlidir, büyüklüğü. Amacı, görevi, mutluluğu bir tek düşünceye dayanır: Halka hizmet etmek Atatürk’ün tek mutluluk kaynağı hizmet etmektir. Atatürk ‘ün yoğrulduğu inanç, özümsediği hayat anlayışı, hizmettir. O, kültürümüzün, tarihimizin derinliklerinden gelen halka hizmet anlayışının inançlı ve büyük bir temsilcisidir. Atatürk ‘ün hizmet anlayışını açtığımızda bu anlayışın temelinde yurt sevgisi, görev ve sorumluluk bilincini ve çalışkanlığı görürüz. Atatürk bir amaç ilke adamıdır. Belirlediği inandığı halka hizmet amacı için her zaman canını bile fedaya hazır olmuştur.

  Mustafa Kemal, vatanı ve milleti için canını feda etmekten kaçınmazdı. Daha Çanakkale savaşları sırasında Anafartalar grubu komutanı iken en ön safta savaştı. Bu savaş sırasında Atatürk'e bir şarapnel parçası isabet etmiş, fakat sağ cebinde bulunan saati kendisini ölümden kurtarmıştı. Sakarya Savaşı sırasında ise atından düşmüş ve kaburga kemikleri kırılmıştı. Buna rağmen cepheden ayrılmamış, savaşı sedye üzerinden yönetmişti.

  Belirlediği inandığı halka hizmet amacım için ne yapmalıyım? Anlayışı Atatürk‘ün yaşamının her anında titizlikle izlediği bir yoldur. O’nun nasıl bir insan olduğunu bilmek ve anlamak kültürümüzün ve değerlerimizin bilinip, anlaşılması demektir. O’nu bilmek, yakın tarihimizi bilmektir. Atatürk’ün hayatı örnek bir hayattır.

  Atatürk, çocukları ve gençleri çok sever, onların en iyi şartlarda yetişip yükselmesini isterdi. Çünkü bir milletin ancak iyi nesiller yetiştirebilirse yükseleceği düşüncesini taşıyordu.

  Atatürk, barışa önem veren bir liderdi. Ona göre barışın bozulmasından bütün dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Anlaşmazlıkların ortadan kalkması, insanlığın başlıca dileği olmalıydı. Dünyada yalnızca sevgi egemen olmalıydı. Atatürk'ün bu sevgi anlayışının nedeni insana duyduğu saygıdır. Onun "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözü barış idealinin simgesi hâline gelmiştir.
   


Yükleniyor...