Atatürk Kültür Merkezi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Aysell tarafından 16 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk Kültür Merkezi İstanbul
  Atatürk Kültür Merkezi Ankara
  Atatürk Kültür Merkezi İzmir


  Atatürk Kültür Merkezi İstanbul

  Atatürk Kültür Merkezi (kısaca AKM), İstanbul'da Taksim Meydanı'nda kurulu, opera, bale, tiyatro, konser ve kongre amacı ile kullanılan içinde bir sergi salonu ve sinema da bulunan yapıdır.

  [​IMG]

  1930'larda İstanbul'a bir büyük opera merkezi inşa etmek için başlayan çalışmalar sonucu binanın temeli 1946'da atıldı. İlk projenin üzerinde pek çok değişiklik yapıldı. Bu proje çalışmalarına mimar Rüknettin Güney'de iştirak etti. Sonunda mimar Hayati Tabanlıoğlu'nun yaptığı değişikliklerle Atatürk Kültür Merkezi (AKM) 1969 yılında Aida temsiliyle açıldı. O zaman dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ikinci büyük sanat merkezi olma özelliğine sahip göz kamaştırıcı bir çalışmaydı. Ancak bina, 1970 yılında Arthur Miller'ın Cadı Kazanı sahnelenirken çıkan yangında büyük tahribat gördü. Yeni değişiklikler, sıkı güvenlik ve yangın önlemleri ile yapı 1978'de yeniden açılmıştır. Bugün de halâ bu haliyle hizmet vermektedir.


  Atatürk Kültür Merkezi Ankara

  [​IMG]

  Ankara'nın en önemli kültür ve fuar merkezlerinden biri olan Atatürk Kültür Merkezi. Metro, dolmuş ve otobüsler ile ulaşım mümkün. Hipodrom'un içinde yer almakta.


  Atatürk Kültür Merkezi İzmir

  [​IMG]