Atatürk inkılapları hangi temel esaslara dayanır?

'Tarih Bölümü' forumunda Nalan tarafından 13 Nisan 2013 tarihinde açılan konu


 1. Mustafa Kemal'in gerçekleştirdiği inkılapların temelinde Atatürk ilkeleri yer alır. Mustafa kemal, bu ilkelere dayanarak ülkede siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda çağdaş ve akılcı inkılaplar yapmıştır. Bu ilkeler, hem ikılapların gerçekleştirilmesine hem de onların yaşatılmasına dayanak olmuştur.
  Atatürk ilkeleri, Türk devleti ve toplumu adına güzel olan ne varsa onu amaçlar. Bu bağlamda iki temel hedef ön plana çıkar: Çağdaşlaşma ve milli kültürümüzü geliştirme.
  Atatürk ilkeleri, Türk ulusunu aklın ve bilimin öncülüğünde en kısa zamanda çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne ulaştırmayı amaçlar.
  Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasını Türk milleti için yeterli bulmadı. O, kurduğu devletin ve önderliğini yaptığı Türk milletinin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşması için yeniliklerin yapılmasını gerekli görüyordu. türkiye'yi eskimiş kurumlardan kurtarmak, türk milletini çağdaş dünyaca kabul edilmiş sosyal ve kültürel değerlere kavuşturmak ve modern esaslara göre donatmak istiyordu.
  O, Türk milletinin milli birlik ve beraberlik içerisinde onurlu ve mutlu bir yaşam sürdürmesi için bağımsız ve güçle bir Türkiye'yi hedeflemişti.
   


Similar Threads: Atatürk inkılapları
Forum Başlık Tarih
Tarih Bölümü Atatürk inkılapları sonrası günlük yaşamdaki değişiklikler 9 Kasım 2014
Tarih Bölümü Atatürk inkılapları hangi esaslara dayanmaktadır 9 Kasım 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün İlke ve İnkılapları Kısaca 20 Eylül 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün İlke Ve İnkılapları Tablosu 15 Eylül 2012
Tarih Bölümü Atatürk'ün Cumhuriyetçilik İle İlgili İnkılapları 27 Ağustos 2012