Atatürk hukuk sözleri

'Güzel Sözler' forumunda Ezlem tarafından 30 Kasım 2010 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk hukuk sözleri,atatürkün hukuk alanındaki yeniliklerle ile ilgili sözleri ,atatürkün hukuka dair sözleri,Atatürkün ADALET ile ilgili Sözleri


  Her halde dünyada bir hak vardır. Ve hak kuvvetin üstündedir. ( 1919 )

  Bu memlekette hükümsüz vatandaş öldürülmez. Vatandaş ancak mahkeme kararıyla cezalandırılır. Devlet adamının böyle düşünmesi lâzımdır. ( 1919 )

  Ancak hatalarını kabul edenler, affedilmeye lâyık olurlar. Çünkü, bunlar, hatalarını anlamış, pişman olmuş, bir daha aynı hatayı işlememeye karar vermiş kimselerdir. Fakat suçlarını saptırmaya ve savunmaya kalkışanlar, aynı yolda devam edecekler demektir ki, bunları hoş görüp affetmek kesinlikle uygun değildir.

  Hükümet, memlekete kanunu egemen kılmak ve adaleti iyi dağıtmakla yükümlüdür. Bu nedenle adalet işi çok önemlidir... Adli siyasetimizde izlenecek amaç, öncelikle halkı yormaksızın süratle, isabetle, emniyetle adaleti dağıtmaktır. İkinci olarak toplumumuzun bütün dünya ile teması normal ve zorunludur.

  Bunun için adalet seviyemizi bütün medeni toplumların adalet seviyesi derecesinde bulundurmak zorunluluğundayız. Bu hususları tatmin için mevcut kanun ve usullerimizi bu görüşle iyileştirmekte, canlandırmakta ve yenilemekteyiz; ve buna devam edeceğiz.

  Devlet halinde teşkilatlanmış bir insan toplumu anayasasında, adalet kuvvetinin bağımsızlığının önemini açıklamaya gerek yoktur. Milletlern yargı hakkı bağımsızlığının birinci şartıdır. Adalet kuvveti bağımsız olmayan bir milletin devlet olarak varlığı kabul edilemez. ( 1920 )

  Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz. ( 1920 )

  Herşey kanun yapmaktan ibaret değildir. Aksine herşey o kanunları uygulamak ve uygulattırmaktan ibarettir. Uygulayan, yerine getiren, daima karar verenden daha kuvvetlidir. ( 1920 )
   


Similar Threads: Atatürk hukuk
Forum Başlık Tarih
Güzel Sözler Atatürk ile ilgili sloganlar 22 Mayıs 2014
Güzel Sözler 19 Mayıs ile ilgili Atatürk'ün söylediği sözler 14 Mayıs 2014
Güzel Sözler atatürkün hak ve hürriyetlere ilişkin bir sözü nedir 9 Nisan 2014
Güzel Sözler Atatürkün hak ve hürriyetlere ilişkin sözleri kısa 1 Nisan 2014
Güzel Sözler Atatürkün hak ve hürriyetlere ilişkin söylediği sözler 31 Mart 2014