Atatürk Hakkında Yazılmış Eserlerden

'Tarih Bölümü' forumunda zamaneanne tarafından 2 Ekim 2012 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Hakkında Yazılmış Eserler


  Atatürk Hakkında Yazılmış Eserlerden Örnekler


  Atatürk hakkında bu zamana kadar pek çok esr yazıldı. İŞte o eserlerden bazıları:


  Tek Adam ( Üç Cilt) Şevket Süreyya Aydemir Remzi Kitabevi Yay.

  Şevket Süreyya Aydemir Tek Adam'da değişen bir dünyada çöken bir dinsel - geleneksel imparatorluktan ve Sevr'i imzalanmış olan bir kalıntıdan yepyeni bir ulusun yepyeni bir devletin doğuşunu anlatıyor.

  1881-1938 Atatürk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi
  Turgut Özakman

  "Atatürk Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet Kronolojisi"nde 1881-1938 arasındaki 57 yıllık yoğun dönem aynı zaman dilimi içindeki bazı dünya olaylarıyla dönemin özelliğini belirten bazı ayrıntılar ve sayılarla birlikte verilmiştir.
  Kitapta ayrıntılı kronolojiden ayrı olarak renkli sayfalara basılı 1911-1938 dönemini kapsayan bir de "Özet Kronoloji" bulunmaktadır.

  Atatürk'le Yaşadıklarını Anlattılar
  ( Nazmi Kal Bilgi yayınevi )

  "Atatürk'le Yaşadıklarını Anlattılar" adlı bu kitap 1970 yılından bu yana hazırladığım televizyon programlarında konuştuğum kişilerin anılarından derlenmiştir.

  Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu (Lord KinrossAltın Kitaplar)

  "Bu kitap çağdaş Türkiye'yi yaratan ve tarihin akışını değiştiren büyük önder hakkındaki birçok bilgi eksiğini giderecek bir araştırma ürünüdür. "İşte şimdiye kadar yayınlanmış en kapsamlı 'Atatürk' incelemesi...'Atatürk büyüleyici ve gizemli bir kişilik olarak belleklerde kalıyor." -The Times-

  Falih Rıfkı Atay-Babanız Atatürk ( Pozitif Yayınlar )

  Her birinizin bir babası ve bir annesi var. Onlar olmasa idi dünyaya gelemezdiniz. Eğer Atatürk milletinin ve ordularının başında Anadolu savaşlarını kazanmasa idi bu dünyada vatansız ve hürriyetsiz kalırdınız. Asıl öksüzlük budur. Onun için kitaba Babanız Atatürk adını koydum. Hayatınızı ana-babanıza hür şanlı ve şerefli Türklüğünüzü Atatürke borçlusunuz.
  Size babanız Atatürkün nasıl yetiştiğini neler yaptığını nasıl bir insan olduğunu anlatmak istiyorum. Onunla niçin övündüğünüzü nasıl onun gibi olacağınızı öğrenmeniz umuduyla.
  Falih Rıfkı Atay

  19 Mayıs 1999 Atatürk Yeniden Samsun'da 1. Kitap
  Turgut Özakman Bilgi Yayınevi

  "Bu halk ne istiyordu yahu? Atatürk'ü böyle çılgınca özlemleri için ne sebep vardı ki? Memleketi evelallah gül gibi idare etmekteydiler. Partiler televizyonlar radyolar üniversiteler köprüler barajlar santraller otoyollar fabrikalar çoğalıyor gökdelenler yükseliyor döviz serbestçe alınıp satılıyor İngilizce ağır ağır Türkçenin yerini alıyor beceren köşeyi dönüyor manavlarda İtalyan eriği marketlerde Fransız sirkesi eczanelerde Viagra bile bulunuyordu. Neredeyse cebi olan herkesin bir cep telefonu vardı. 8 yıllık eğitim de başlamıştı. Çağ atlamak başka nasıl olurdu? Dana ne olsundu! Atatürk'ün sözünü ettiği çağdaş uygarlık düzeyine bal gibi ulaşılmıştı işte! Çağdaş uygarlık düzeyi eğer bu değilse neydi? Gerçi bazı ufak tefek sorunlar vardı ama bu kadarcık kusur da her demokraside bulunurdu."

  Atatürk'ün Fikir Sofrası
  ( İsmet Bozdağ Tekin Yayınevi )

  Atatürk'ün akşam sofralarına çok ilişildi; "Yaran sofrası" denildi; "Malum Zevat Sofrası" denildi; hatta "Sarhoş Sofrası" diyenler bile oldu.
  Bu kitap Atatürk'ün akşam sofralarının gerçeğini en sağlam kaynaklardan soruşturarak onların verdiği bilgilerle yazılmıştır.

  Atatürk'ten Türkiye'ye Işık Tutan Konuşmalar
  (Halil Bal Truva Yayınları)

  Kitap Atatürk'ün yaptığı önemli konuşmalardan oluşturulan bir derlemedir.