Atatürk, fikir hayatının oluşumunda nelerden etkilenmiş olabilir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 9 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. Atatürk, fikir hayatının oluşumunda nelerden etkilenmiş olabilir

    Cevap: Atatürk, fikir hayatının oluşumunda nelerden etkilenmiş olabilir

    Mustafa Kemal'in fikir hayatının en kuvvetli tarafı özellikle tarih okumasından ileri gelir. Ayrıca Tevfik Fikret ve Namık Kemal'in hürriyetçi, Ziya Gökalp'in milliyetçi fikirlerinden etkilenmiştir. Atatürk, ölene kadar bu fikir kaynaklarından yararlanarak fikir hayatını işlemiş, zenginleştirmiş ve bütünleştirerek ortaya yeni bir fikir düzeni koymuştur.

    Atatürkü etkileyen en fikir ve düşün adamı dünyaca ünlü Jean-Jacques Rousseau olmuştur. Okul çağlarından başlayarak Rousseauyu bilen ve okuyan Mustafa Kemal için önemli olan, bu Fransız düşünürün şahsiyet olarak özgürlükçü, toplumsal siyasal rejim olarak da Cumhuriyetçi olmasıydı. Atatürkün Rousseaunun “Contrat Socidl adlı eserinin 1913te yapılmış olan Türkçe çevirisini de çok dikkatli bir şekilde okuyup çeşitli notlar aldığını ve bu kitabı işaretleyerek okuduğunu da bilmekteyiz. Bugün TBMM Başkanlık kürsüsünün arkasındaki “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir sözlerinin kaynağı da buraya dayanmaktadır demek bu yüzden yanlış olmayacaktır.

    Çeşitli konularla ilgili okudukları, yaşadıkları, gözledikleri ve duydukları, bunlardan çıkardığı sonuçlar, onun fikir temeline kaynak olmuştur. Selanik ve Manastır şehirleri Mustafa Kemal'in fikir hayatının oluşmasında büyük etkiye sahiptir. Bu şehirlerin Avrupa kültüründen çok çabuk etkilenmesi ve Osmanlı yönetiminin bu şehirleri çok sıkı kontrol altında tutamaması, yönetime karşı olanların faaliyetlerini artırmalarına neden olmuştur. Mustafa Kemal de çeşitli çevreler ile ilişkiye girerek kendisini her yönden geliştirmiştir.