Atatürk döneminde iletişim alanında yapılan gelişmeler nelerdir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 15 Eki 2012 tarihinde açılan konu

 1. Atatürk milli mücadele yıllarında kamuoyu oluşturmak için, kitle iletişim araçlarının bu konudaki önemini bildiğinden bazı çalışmalar yapmıştır.

  İrade-i Milliye Gazetesinin çıkarılması (Eylül 1919):Sivas Kongresinde alınan bir kararla çıkarılmasına karar verilen gazetedirMilli mücadelenin gidişatı hakkında halkı bilinçlendirmeyi amaçlayan bu gazete,milli mücadelenin yayın organı olmuştur

  Hakimiyet-i Milliye Gazetesinin çıkarılması (Ocak 1920):Atatürkün kurduğu gazetenin üçüncüsüdürMilli mücadelenin sözcülüğünü yapmıştırHer sayısında Atatürkün bir genelgesi veya beyannamesine yer vermiştir

  Ceride-i Resmiye gazetesinin yayın hayatına başlaması(Ekim 1920)

  Ankarada kurulan TBMM Hükümetinin resmi gazetesi olarak 07101920 tarihinde yayınlanmaya başlanan Ceride-i Resmiye, Takvim-i Vakayinin devamı olarak kabul edilmektedir.

  Ceride-i Resmiye adı 1922de Resmi Ceride olmuştur Resmi Ceride adı da 1928 tarihinde Resmi Gazete olmuş ve o tarihten beri bu ad ile yayınlanmaktadır.

  Anadolu Ajansının(AA) Kurulması (Nisan 1920):
  Türkiye Cumhuriyetinin ilk resmî ajansı (AA)dır.

  Mustafa Kemalin emriyle Yunus Nadi ve Halide Edip Adıvar gibi Cumhuriyet tarihinin aydınları tarafından milli mücadele davasını bütün memlekete ve dünyaya duyurmak amacıyla 6 Nisan 1920de kurulmuştur.

  Anadolu Ajansı günümüzde çalışmalarına devam etmektedirYeni Türk devletinin ilk ulusal kurumu olma özelliğini taşırGünümüzde bilgisayar sistemi ve uydu hattıyla çeşitli haber ve fotoğrafları abonelerine hızlı birşekilde ulaştırmaktadır.

  Telsiz Telgraf Hakkındaki Kanunun Kabul Edilmes i (1925)

  Kurtuluş savaşı sırasında iletişimin önemi anlaşılmış ve bu boşluğu doldurmak için 1925 de Telsiz Tesisi Hakkında Kanun adlı bir yasa çıkarılarak Türkiye genelinde bir telsiz şebekesi kurulması ön görülmüştür.

  Telsiz,Telgraf vericilerinin hizmete girmesi (1927)

  1927 de hizmete giren telsiz-telgraf vericileriyle Berlin, Newyork, Moskova, Tahran, Viyana, Londra gibi merkezlerle bağlantı kurulmuştur.

  İstanbul ve Ankara Radyosunun yayına başlaması(1927)
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Ağu 2014