Atatürk Bugün Ne Yapmıştı

'Tarih Bölümü' forumunda Aysell tarafından 9 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Atatürk Bugün Ne Yapmıştı

  Türkçe ve İngilizce hazırlanan "www.ataturktoday.com" adlı internet sitesi, anasayfada yayınladığı takvimle kullanıcılarına Mustafa Kemal Atatürk'ün gün gün ne yaptığını görme fırsatı veriyor.

  Takvimdeki herhangi bir günü tıklayan kullanıcılar, Atatürk'ün o gün için belgelenmiş tüm bilgilerine ulaşıyor.

  İnternette Atatürk'e özel "tarihte bugün" sayfası yayınlandı. Atatürk'ün yüzlerce fotoğrafını ve neler yaptığıyla ilgili arşiv kayıtlarını barındıran site, açılış sayfasında İngilizce "Türkiye"nin yakın tarihi ve Mustafa Kemal'in başarı ve yaşam arşivi" başlığı altında yılın tüm günlerini kapsayan bir takvim yayınladı. "Takvimden bir gün seçiniz ve tıklayınız" diyerek kullanıcıları yönlendiren site, yerli ve yabancı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş fotoğraflar ve bilgilerle Ata'nın gün gün ne yaptığına yer verdi.

  Sitedeki bilgilere göre, Atatürk 23 Kasım'da Sivas Kongresi'nin ardından Ali Fuat Cebesoy ve Rauf Orbay'la bir değerlendirme toplantısı yaptı.

  Yararlandığı kaynakları da listeleyen sitede tarihte bugün takviminin yanı sıra Kurtuluş Savaşı kronolojisi, Çanakkale Savaşı fotoğraf albümü, Atatürk'ün sözleri gibi bölümler de kullanıldı.