Atakent ( Susanoğlu )

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Berfin tarafından 18 Eyl 2008 tarihinde açılan konu

 1. Silifke'nin 15 km. doğusunda bulunan Atakent-Susanoğlu Limonu,portakalı,mevsimin ilk turfanda çileğini dalından koparabilmek,kumsalda romatizmal hastalıkların tedavisini kuma gömülerek gidermek.Yada bir yörük kadınının pişirdiği bazlamayı,çökelekli böreği,ada çayıyla yiyerek yörük yaşantısını Keşlitürkmen yörükleriyle paylaşmak.Kekik kokulu dağlarında keklik ötüşlerini ve deveye binmek.

  Silifke-Mersin karayolunun 15.kilometresindeki,bugün bir tatil beldesi olan Atakent'in antik ismi Corasium'dur.Genç Roma dönemine ait kent,İsauria valisi Flavius Uranius (367-375) tarafından kurulmuştur.Eskiden tamamen surlarla çevrili kentin batıdaki ana girişi kapısı üzerinde bulunmuş olan kitabede şyle denilmektedir."Prenslerimiz Valetinian,Valens ve Gratian'ın idaresi altında yaşarken İsauria Eyaletinin ünlü valisi Flavius Uranius bu ıssız yeri kendi düşüncesine uygun bir şekilde tüm masraflarını kendisi karşılayıp kent olarak yaptırdı."Şimdi topraklarla dolmuş olan eski bir limanın etrafında yay şeklindeki antik kentte iki ayrı nekropol,iki kilise,hamam,sarnıç ve ambar kalıntıları görülebilir.

  Doğa harikası bir koy olan Yapraklı Koyu'nun suyu iki tabaka.Fizik kurallarının aksine 8 derecedeki soğuk su üstte,28 derecedeki sıcak su tabakası altta.İnsanların bu gizemli koya fizik tedavi için geldiğini biliyormuydunuz.hem tatil,hem sağlık.

  [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]

  Atakent'in içinden,kuzeye doğru giden asfalt yol Türkmenuşağı köyü'nü geçince 11.km'de Paslı'ya ulaşırsınız.Paslı'da Roma dönemine ait evler,sarnıçlar,yapısı tamamlanmamış bir tapınak ile mezar kalıntıları görülebilir.

  Alın çadırınızı,karavanınızı gelin.İsterseniz sadece bavulunuzu.Bungalowlarda kalırsınız.Çocuklarınız çocuk parkında oynarken siz ister kampın marketlerine alışverişe çıkın,ister gazinolarda bir şeyler için.Yada hep beraber botanik parkınızı gezin


  [​IMG] [​IMG]
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Eyl 2008
 2. [​IMG][/

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 3. teşekkürler berfin :f118:

  birkaç kez tatil yapma fırsatım oldu atakent'te güzel bir yer :f40:
   
 4. selam berfin

  bende tatil yaptim susan oglunda:f118: 3 sefer gittik gerçekten çok :f63:güzel yer bu sene:( gidemedik
   
 5. Harika bir yer
  Emeğine sağlık Berfin
   
 6. Çok güzel görünüyor umarım bizlerde gidip tatil yapma imkanı buluruz Teşekkürler Berfin emeğine sağlık
   
 7. Çok güzel yermiş inşl gidip görmek gezmek nasip olur:f40:
   
 8. emeğine sağlık BERFİN:f40: çok güzel anlatmışsın Susanoğlu'nu, kamp alanımızdı bizim, yıllarca çadır kurmuştuk, çok harika bir denizi var, hala gideriz, havuz gibidir, tşk ler resimlere bakıp şöyle bir geçmişe gidiverdim BERFİN:f40:
   
 9. emeğine sağlık berfin
  çok güzel karelerle anlatmışsın
  susanoğlunu
  güzel yerdir gerçekten