Ata Sporlarımız Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 26 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ata Sporlarımız Hakkında Kısa Bilgiler


  Ata sporlarımız yüzyıllardan beri kültürmüzde var olan milli sporlarımızdır. Bunlar:

  Cirit

  Cirit; Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporudur. Türkler bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı ülkesi ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır.

  Okçuluk

  Türklerin ok ve yaya verdiği önem, onun inanç dünyasını da etkilemiştir. Büyük Selçuklular 1040'da Dandanakan zaferini kazanınca, komşu ülkelere gönderdikleri fetih-nâmelerin başında eski Türk hâkimiyet sembolü olan ok ve yay işaretleri bulunuyordu. Öte yandan, tüm dünya uluslarınca benimsenen gerçekte, ok-yay ve okçuluğun Türklerce dünyaya tanıtılmış olmasıdır.

  Güreş

  Türklerde en eski spor türlerinden biride Güreştir.Güreşte insanların üstün olduklarını kanıtlamak güçlerini topluma kabul ettirmek için uyguladıkları bir mücadele biçimidir.Böylelikle bir kişinin kuvvetini öteki kişilerle oranlama imkanı bulunur. İlk çağlarda güreş, elbette bir tür boğuşmadır.

  Kılıç Sporları


  Türkler at ve kılıçla tarih boyunca çağlar açmışlar,çağlar kapamışlardır.Kılıç Türklerde kutsal kabul edilmiştir. İyi kılıç yapımı demiri bulan Türkler tarafından gerçekleştirilmiştir.Türkler,kılıcın yapımında ve kullanımında de üstün yetenek göstermiş,kılıcın kullanım tekniğinde de büyük aşama yapmışlardır.
   


Similar Threads: Sporlarımız Hakkında
Forum Başlık Tarih
Ansiklopedik Bilgi 3 Ramses Mısır Firavunun Hakkında Kısa Bilgi 27 Mart 2017
Ansiklopedik Bilgi Pamuk Hakkında Kısa Bilgi 17 Kasım 2016
Ansiklopedik Bilgi Sunumun özellikleri hakkında bilgi 7 Mayıs 2016
Ansiklopedik Bilgi Atmosferin bileşimi hakkında bilgi 24 Ocak 2016
Ansiklopedik Bilgi 18 Mart Şehitler Günü Hakkında Kısa Bilgi 5 Mart 2014