Ata Sporları Hakkında Kısa Bilgi

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda zamaneanne tarafından 27 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. Ata Sporları Hakkında Kısaca Bilgi  Ata sporlarımız yüzyıllardan beri kültürmüzde var olan milli sporlarımızdır. Bunlar:

  Kılıç Sporları

  Türkler at ve kılıçla tarih boyunca çağlar açmışlar,çağlar kapamışlardır.Kılıç Türklerde kutsal kabul edilmiştir. İyi kılıç yapımı demiri bulan Türkler tarafından gerçekleştirilmiştir.Türkler,kılıcın yapımında ve kullanımında de üstün yetenek göstermiş,kılıcın kullanım tekniğinde de büyük aşama yapmışlardır.


  Cirit

  Cirit; Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporudur. Türkler bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı ülkesi ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır.

  Okçuluk

  Türklerin ok ve yaya verdiği önem, onun inanç dünyasını da etkilemiştir. Büyük Selçuklular 1040'da Dandanakan zaferini kazanınca, komşu ülkelere gönderdikleri fetih-nâmelerin başında eski Türk hâkimiyet sembolü olan ok ve yay işaretleri bulunuyordu. Öte yandan, tüm dünya uluslarınca benimsenen gerçekte, ok-yay ve okçuluğun Türklerce dünyaya tanıtılmış olmasıdır.

  Güreş

  Türklerde en eski spor türlerinden biride Güreştir.Güreşte insanların üstün olduklarını kanıtlamak güçlerini topluma kabul ettirmek için uyguladıkları bir mücadele biçimidir.Böylelikle bir kişinin kuvvetini öteki kişilerle oranlama imkanı bulunur. İlk çağlarda güreş, elbette bir tür boğuşmadır.