Aşure Gününde Yapılacak İbadetler Nelerdir?

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 12 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Muharrem ayının 10. günü Aşure günüdür.Bu mubarek günde oruç tutmak çok mühimdir.Ramazan ayı orucundan sonra tutulan en kıymetli oruç Muharrem ayında ve Aşure gününde tutulan oruçtur.


  [​IMG]

  Bu mübarek günde yapılması gereken ibadetler şöyledir:

  Aşure günü oruç tutulması tavsiye edilmiştir. Aşure gününde oruç tutmak sünnettir.Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.

  Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.

  Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.Buhari, Müslim, Ebu Davud Efendimiz aşure gününde çocuklarla daha yakından ilgilenirdi. Aşure gününde bir hurmayı ağzında ıslatıp çocuklara verdi. Çocuklar o hurmayı yedikten sonra akşama kadar acıkmazlardı.

  Ayrıca sılayı rahim yapılmaı yani eş dost akraba kolu komşu ziyaret edilmelidir.Akrabaları ziyaret etmek Peygamber Efendimiz tarafından çok tavsiye edilirdi.Bu mübarek günde verilen sadakalar çok önemli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur buyuruldu.

  Dostlukları pekiştirmeli ve çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu. Şir’a Ailesine ayrı bir iltifat ve hürmet göstermeli. Çocuklara hediye vermeli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur buyuruldu.

  Gusül abdesti alınmalı. Hadis-i şerifte, Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir buyuruldu. Şir’a Burada şu ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Bu bahsi geçen sevaplar herkes için işlenecek diye bir kaide yok. Bu Allahın takdiri. Yaşantısı islami yolda olan, namaz kılan, haramlardan uzak duran kişinin duası Allah katında daha makbuldür.

  Ayrıca bugünde bol bol Kur’an-ı kerim okumalı ve kaza namazı var ise kişinin bol bol kaza namazı kılmalıdır.
   


Similar Threads: Aşure Gününde
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar Aşure Gününde Hangi Olaylar Olmuştur 11 Kasım 2013
Önemli Gün ve Haftalar Aşure Gününde Neler Olmuştur? 10 Kasım 2013
Önemli Gün ve Haftalar Aşure Gününde Ne Yapılır 10 Kasım 2013
Önemli Gün ve Haftalar 2014 Aşure günü başlama ve bitiş tarihi 24 Temmuz 2014
Önemli Gün ve Haftalar Aşure günü ayın kaçında 2014 27 Temmuz 2014