aşure gününde okunacak dua

'Dualar ve Faziletleri' forumunda Dark tarafından 25 Kasım 2011 tarihinde açılan konu


 1. aşure gününde okunacak dua
  aşure günü okunacak dua


  Şihabeddini Sühreverdi hazretleri, Muharrem ayının birinde okunan şu duâyı bir kimse aşure günü okursa, ölümden emir kılar. Ölümü mukadder olan bu duâyı okuyamaz, demiştir.
  “Bismillâhirrahmânirrahîm.
  Elhamdülillahi Rabbilâlemîn.Vessalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihi ecmaîn. Allâhümme entel ebediyyül kadîm. Elhayyülkerîm. El hannânül mennân vehâzihî senetün cedîdetün es elüke fîhel ısmete mineşşeytânirracîm vel avne alâ hâzihin nefsel emmârati bissûi veliştigâle bimâ yugarribunî ileyke yâ zel celâli vel ikrâm. Birahmetike yâ erhamerrâhımîn. Ve sallallâhü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehli beytihî ecmaîn.
  Şeyh Muhammed ibn-i abdilhayy ed-davudi el Kattan 'ın''Mecmu'a'sında zikredildiği üzere;
  Şeyh Ebu'l-Beka el ömeri'nin İbn-i ferhun'un''el-mesailül-melfuza''isimli eserinde nakline göre: Aşure günü bu duayı yedi kere okuyan o sene ölmez, eceli gelen ise okumaya muvaffak edilmez:

  ''Sübhanallahi milelmizani ve müntehalılmi vemeblegarrida vezinetelarşi lamelcae velamenca minallahi illa ileyhi. sübhanallahi adedeşşefi velvatri ve adede kelimatillahittammeti küllihe.eselükessalamete birahmetike ya erhamerrahimin. vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyilazıym, ve huve Hasbi veniğmel Vekil. Niğmel Mevla veniğmen nasir.vessallallahu vesseleme ala Hayri halkıhi muhammedin ve ala alihi vesahbihi ecmain.''

  Anlamı:''Allah-u Teâlâ 'yı Mizan dolusunca, ilminin sonsuzluğunca, rızasına ulaşıncaya kadar ve Arş'ının tartısınca tesbih ederim Allah-u Teala'dan başkasına sığınılıp kaçılmaz, yine ancak O'na sığınılır!
  Allah-u Teala'yı çiftlerin ve teklerin sayısınca olan kelimelerinin tamamının sayısınca tesbih ederim!
  Ey acıyanların en merhametlisi! Senden rahmetinle (bütün belalardan) yüce ve büyük olan Allah'ın yardımı olmadan hiçbir günahtan dönüş ve hiçbir ibadete kuvvet olamaz isterim.O Selamet.
  O bana yeter! Ne güzel Vekil'dir! Ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır!
  Allah-u Teâlâ, mahlukatının en Hayırlısı olan Muhammed (sallallahu aleyhi ve Selem) e ve Al-i ashabının tamamına salat ve selam eylesin!''(Muhammed Ebu'l Yüsr Abidin, el-Evradü 'd daime, sh: 92)


  Aşure günü yetmiş kere bu duayı okuyanı Allah-u Teâlâ Mağfiret buyurur:

  ''Hasbiyallahu ve niğmel Vekil ve niğmel Mevla ve niğmen nasir gufraneke Rabbenâ ve ileykel masir''
   


Similar Threads: aşure gününde
Forum Başlık Tarih
Dualar ve Faziletleri Aşure Gününde Okunması Gereken Dua 10 Kasım 2013
Dualar ve Faziletleri Aşure Günü Edilecek Dualar 13 Kasım 2013
Dualar ve Faziletleri Aşure Günü Okunması Tavsiye Edilen Dua 13 Kasım 2013
Dualar ve Faziletleri Aşure Günü Duaları 19 Kasım 2012
Dualar ve Faziletleri Aşure Ayı Duası 27 Mart 2012