Aşure Günü Yapılması Tavsiye Edilen İbadetler

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 11 Kasım 2013 tarihinde açılan konu


 1. Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kuran-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir.Aşure günü yapılması önerilen ibadetler nelerdir.Aşure gününde ne yapılmalı nasıl ibadet edilmeli.

  Aşure gününe özel kılınan bir namaz bvarmı varsa bu namaz nasıl kılınır.Ayrıca aşure gününde çekilmesi tavsiye edilen tesbihler nelerdir.İşte bu soruların tümünün cevabı sizlerle olacak sayfamızda.

  Aşure günü eve ufak tefek erzak alınırsa ,bir sene boyunca evde bereket olur.Enaz 10 Müslümana 1 selam veya 1 Müslümana 10 selam verilir.Ogün fakir fukara sevindirilir.Ogün gusletmek çok faziletlidir.Akrabaları ziyaret ederek sılai rahim yapmak.Zikir meclislerinde bulunmak.Açlar doyurulur,çıplaklar giydirilir.Hüsama namazı kılınır.

  Husema namazı Kıyamet günü, hak iddia edenlere bu namazla mukabele edilir. Mübarek gece ve gündüzlerde kılmayı ihmal etmemelidir.

  4 rek'at bir namazdır. 4'üncü rek'atte selam verilir. Aynen öğle namazı gibi kılınır.

  1'inci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 11 İhlâs-ı şerîf,
  2'nci rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf, 3 Kul yâ eyyühel-kâfirûn...
  3'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 10 İhlâs-ı şerîf, 1 El-hâkümüt-tekâsür...
  4'üncü rek'atte: 1 Fâtiha-i şerîfe, 15 İhlâs-ı şerîf, 1 Ayetü'l-Kürsî okunur.Namaz bittikten sonra dua edilir.Ve üzerinde hakkı bulunanlara hediye edilir.

  10 defa şu dua okunur.

  Sübhanallahi mil el mizan ve müntehel ilmi ve meblağarrıza ve zinetel arş.