Aşure Günü Yapılması Gereken İbadetler

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 10 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Muharrem ayının 10. günü olan Aşure gününde yapılması gereken ibadetler nelerdir bu konuyla ilgili yazımızda Aşure günü yapılacak ibadetlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kuran-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biri olarak bilinmektedir.

  Aşure günü bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutarak, Yahudilere muhalefet edin.Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medineye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud

  Her kim aşure gecesini ibadetle ihya ederse, ALLAH C.C. onu dilediği kadar ihya edecek. Hadis-i Şerif

  Her kim aşure gecesini ibadetle geçirir ve ertesi günüde (yani aşure gününü) oruçla geçirirse o kişi ölürken nasıl öldüğünü bilmeden ölecektir.Hadis-i Şerif

  Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

  Muharrem ayındaki, Aşure günü orucu geçen senenin küçük günahlarını örter.Aşure günü orucunda bir kişiye iftar ettiren bütün Müslümanları iftar ettirmiş gibi olur.Aşure günü bir yetimin başını okşayana başındaki kıl sayısınca ALLAH C.C. ona Cennette derece ihsan eder.Aşure gecesi ve Aşure günü zerre kadar sadaka verene Uhud dağı kadar sevap verilir.Aşure günü görüşmediği akrabalarıyla mutlaka görüşmeli, onları arayıp sormalıdır.Aşure günü ve her zaman ALLAHu Teâlâ dille ve kalple devamlı zikredilmelidir.