asure gunu oruc tutulur mu ?

'Sorularla İslamiyet' forumunda byol tarafından 16 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. asure gunu oruc tutulur mu ? evet ise neden mekruh deniyor
   
 2. Cevap: asure gunu oruc tutulur mu ?

  Aşûre orucunu tutmak sünnettir. Aşûre orucu hicrî ayların ilki olan Muharrem ayında tutulur. Aşûre Muharrem ayının onuncu günüdür lakin buna, önden bir gün (9 ve 10’uncu günler) yahut sondan bir gün (10 ve 11’nci günler)’de katılarak oruç tutulur ki, Ehl-i Kitap’a muhalefet edilmiş olsun. En efdali dokuz, on ve onbirinci günleri birlikte tutmaktır.

  Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve sellem, Muharrem ayının 9. ve 10. günleri yani âşûrâ/aşure günlerinde oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Bu oruçlar hariç Muharrem ayına mahsus bir ibadet yoktur, diğer zamanlarda olan ibadetler bu ayda da devam eder. Mesela normal zamanlarda kılınan nafile namazlar, sünnet olan Pazartesi ve Perşembe oruçları, dualar… Fakat sadece Muharrem ayına mahsus olarak yukarıdaki oruç dışında bir ibadet yoktur.

  Aşure orucuyla ilgili hadisler şöyledir:

  Aişe (radıyallahu anhâ) demiştir ki: “Aşure günü cahiliye devrinde, Kureyşlilerin oruç tuttukları bir gündü. O günde Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de oruç tutuyordu. Resûlullah, Medine’ye gelince de aşure günü oruç tuttu ve o günün orucunu emretti. Ramazan orucu farz kılınınca farz oruç Ra*mazan oldu ve aşure terk edildi. Artık isteyen o gün oruç tuttu, isteyen tutmadı.” (Buhari, Savm 1, 68, Müslim, Sıyâm 113 (1125); Tirmizî, Savm, 49; Ebu Davud, Savm, 64; Muvatta, Sıyam, 33)

  Abdullah İbn Ömer (adıyallahu anhumâ) demiştir ki: Aşure (günü), cahiliye devrinde oruç tuttuğumuz bir gündü. Ra*mazan farz kılınınca, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  “Bu (gün) Allah’ın günlerinden bir gündür. Dileyen o gün oruç tutar, dileyen tutmaz.” (Buhari, Savm, 68; Müslim, Sıyâm, 117 (1126); Ebû Dâvûd, Savm, 64)

  Abdullah İbn Abbas (radıyallahu anhumâ) demiştir ki: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem Medine’ye gelince Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Bunun sebebi sorulduğunda Yahudiler: “Bu (gün) Allah (c.c.)’ın Firavun’a karşı Musa’ya yardım ettiği gündür. Biz onu tazim için bugün oruç tutuyoruz” dediler. Bunun üze*rine Resûlullah: “Biz Musa’ya sizden daha yakınız” buyurdu ve Aşure orucunu emretti. (Buhari, Enbiya, 24, Menakıbu’l-Ensar, 52; Müslim, Sıyâm, 127 (1130); Ebû Dâvûd, Savm, 64; İbn Mâce, Sıyâm, 41; Ahmed b. Hanbel, 1/291, 310, 336, 340.)

  Yukarıdaki iki hadiste Peygamberimizin Mekke’de iken de aşure orucunu tuttuğu ifade ediliyor. Ama son hadiste bu orucun Medine’de başladığı anlaşılmaktadır. Bu durum, bir çelişkiyi gerektirmez. Arap*lar, Hz. İbrahim’in dininden kalma bir ibâdet olarak, Yahudi*ler de Musa aleyhisselama uyarak bu orucu tutmuş olabilirler. Yahudilere, Aşure günü oruç tutmalarının sebe*binin sorulması, onların bu orucu hangi gerekçeyle tuttuklarını öğrenmek için olabilir.