Aşure Günü İle İlgili Hadisler

'Ayetler ve Hadisler' forumunda Yasemin tarafından 10 Kas 2013 tarihinde açılan konu

 1. Muharem ayının 10. günü olan Aşure günü ile ilgili birçok hasisi şefir bulunmaktadır.Sayfamızda Aşure günü ile ilgili hasilerden bazılarını bulabilirsiniz.

  Aşure Günü İle İlgili Hasiler Şöyledir:

  Müslim’in rivayetine göre Hz peygamber (a.s.m) “Ramazan ayından sonra oruç için en faziletli ay Muharrem ayıdır.

  Müslim, Sıyam, 202-203

  Nafile oruç tutacaksan, Muharrem ayında tut! Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün, tevbe edenlerin günahlarını da affeder.


  Her kim aşura gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.

  et-Tergîb ve'l-Terhİb 2/116

  Hz. Aişe`den nakledilen şu hadiste, Allah Resulu (asv)`ın Mekke döneminde de aşûre orucu tuttuğu anlaşılır.

  Cahiliye devrinde Kureyş, aşûre gününde oruç tutardı. Hicretten önce Hz. Peygamber (asv) de aşûre orucu tutardı. Medine`ye hicret ettikten sonra bu oruca devam etti; ashabına da tutmalarını emretti. Ertesi yıl, Ramazan orucu farz kılınınca, aşûre günü orucunu bıraktı, isteyen bu orucu tuttu, dileyen de bıraktı.

  Buhârî, Savm, 69; Tecrîd-i Sarîh, VI, 307, 308

  Hz. Peygamber (asv) Medîne`ye geldiği zaman Yahudilerin aşûre günü oruç tuttuklarını gördü ve bunun ne orucu olduğunu sordu; cevap olarak şöyle dediler:

  Bugün, iyi bir gündür. Allah, İsrailoğulları`nı Firavun`un zulmünden bugün kurtarmıştır. Musa (a.s.) Allah`a şükür için bugünde oruç tutmuştur. Biz de tutarız dediler.

  Hz. Peygamber; Biz Musa`nın sünnetine sizden daha yakınız. dedi ve o gün oruç tuttu ve ashabına da tutmalarını emir buyurdu.

  Buhârî, Savm, 69; Tecrîd-i Sarih, VI, 308, 309