Aşure Ayı Ne Zaman 2012

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. 2012 Aşure Ayı Ne Zaman

    Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kuran-ı kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir.

    Muharrem ayının 10. günü ihya ettiğimiz bu kutlu gün, 2012 yılının aşure günü 24 Kasım Cumartesi gününe denk geliyor. Muharrem ayı içinde tarihte çok önemli hadiseler meydana gelmiş, bu ay müslümanlar için çok değerli bir aydır.Peygamberimiz aşure günü oruç tutmaya hem kendisi devam etti hem de bunu Müslümanlara tavsiye etti ve Aşure günü orucu bir yılın kefaretidir.

    Peygamberimiz Sağ olursam gelecek yıl dokuzuncu gününü de inşaallah oruçlu geçireceğim. Dokuzuncu ve onuncu günü oruç tutup Yahudilere muhalefet ediniz. buyurdu. Ramazan orucu farz kılınınca aşure günü oruç tutup tutmamakta Müslümanlar serbest bırakıldı. Efendimiz Aşure günü Allahın günlerinden bir gündür. O gün orucunu tutmak isteyen tutsun, bırakmak isteyen de bıraksın buyurdu. Muharrem, ileriki dönemde Sevgili Peygamberimizin (sas) ciğerparesi Hazreti Hüseyin (ra) Efendimizin bu ayda şehid edilmesiyle Müslümanlar için acı bir hatıranın yıldönümü de oldu.