Astronot cichlid balığı (Astronotus ocellatus)

'Eğitim Merkezi' forumunda AyseL'm tarafından 9 Haz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Boy:35 cm
  Sıcaklık:26 derece
  Davranış:Aşırı agrasif
  Sertlik:yumuşak-orta
  Ph:6.5-7.0
  Beslenme:Etçil  [​IMG]

  Latince Adı: Astronotus ocellatus


  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika


  Beslenme Biçimi: Etçil


  Davranış Biçimi: Çok sert


  Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif


  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey


  Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok zordur. Ancak üreme dönemlerinde tüp çıkaran balıkların tüplerine bakarak ayrım yapılabilir. Dişinin üreme tüpü geniş ve oval uçlu erkeğinki ise dada dar ve sivri uçludur. Erkekler dişilere oranla daha hızlı büyürler.


  Üreme: Düz kaya gibi yüzeylere yumurta dökerler. Üretilmesi geniş akvaryumlarda mümkündür. Dişi erkek ayrımı zor olduğundan 8-10'arlı bir grup alınıp eş tutmuş balıkları ayırarak üretim yapılabilir.


  Sıcaklık: 26 °C


  En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm


  En Az Akvaryum Hacmi: 500lt


  Su Sertliği: Orta


  pH: 7


  Zorluk Seviyesi: 3


  Genel Yorum: Astronotlar büyük boyutlara ulaşabilen gösterişli avcı balıklardır. Özellikle küçükken oldukça hareketlilerdir. Astronotların bir diğer özelliği ise çok akıllı olmalarıdır alışınca zıplayıp su üstünden yemi elinizden alabilirler. Bu balıkları küçük akvaryumda beslemek balıklar için yapılabilecek en büyük yanlıştır hızlı büyüdüklerinden küçük akvaryum onlara yetmeyecektir. Yutabileceği boydaki balıklara karşı tehlikelidir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Resimlerde sırasıyla: Tiger Astronot Red Astronot Albino Astronot ve Zebra Astronot görülmektedir.