Astronomi tarihinde adı geçen Laika kimdir?

'Etüt Merkezi' forumunda Gazel tarafından 29 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Astronomi tarihinde adı geçen Laika kimdir?

  Dünya yörüngesine çıkan; aynı zamanda orada ölen ilk canlı olma özelliğini taşıyan Sovyet uzay köpeği.

  Bazı bilim insanları, insanların uzayda hayatta kalamayacağı öngörüsünde bulunarak uzaya bir hayvan göndermenin, insanlı uçuşların yapılmasına önayak olacağını düşünüyordu.[1] Asıl adı Kudryavka (Rusça: Кудрявка, kelime anlamıyla "küçük kıvırcık") olan Layka, iki köpekle beraber eğitimden geçmesinin ardından; 3 Kasım 1957 tarihinde fırlatılan Sputnik 2 uzay aracının yolcusu olarak seçildi. Dönem itibariyle uzay uçuşunun canlılar üzerinde etkileri hakkındaki bilgilerin azlığı ve yörüngeden çıkarma teknolojisinin henüz var olmaması sebebiyle Layka'nın hayatta kalmasına ilişkin bir beklenti yoktu.

  Layka; muhtemelen R-7 roketiyle köpeğin bulunduğu bölmenin ayrılması sırasında meydana gelen bir arızadan kaynaklanmış olduğu düşünülen aşırı ısınmadan dolayı, fırlatmadan sonraki birkaç saat içinde hayatını kaybetti. Ölümünün gerçek sebebi ve zamanı 2002 yılına kadar açıklanmadı. Bunun yerine genelde altıncı günde oksijeninin bittiği söylenmekteydi.

  11 Nisan 2008 tarihinde Rusya, Layka için bir anıt açılışı yaptı. Bir roketin üstünde bulunan köpekten oluşan anıt, Layka'nın uzay uçuşu için hazırlandığı Moskova yakınlarında bulunan tesisin hemen yanına inşa edildi.
   
 2. Laika Dünya'nın yörüngesine gönderilen Eskimo tipi küçük bir köpektir. 3 Kasım 1957 tarihinde Sovyet uydusu 'Sputnik 2' adında bir kapsül ile Uzay'a gönderilmiştir. Laika'nın Dünya yörüngesinde 160 km yükseklikte dolaştığı Uzay aracının çapı 60 santim olan bir silindir kapsüldür.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Eyl 2015