Aston Martin'e Türk Eli Değdi

'Resimli Konular' forumunda Pardus tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu


 1. Aston Martin'e Türk Eli Değdi

  Otomobil firmalarının prestijlerini artırmak için hazırladığı konsept araç serilerinde bir Türk parmağı olduğunu biliyor muydunuz? İşte Ferrari'den Aston Martin'e kadar birçok araç için tasarım yapan Türk...

  Dünyaca ünlü otomobil firmaları, milyon dolarlık otomobilleriyle hemen herkesin hayallerini süsler. Ancak çok az kişi bu hayallere ulaşabiliyor. Bazı durumlarda ise en zenginler bile, özel tasarım araçlara sadece fuarlarda bakabiliyor. Konsept tasarım adını taşıyan bu araçları, farklı yapan ise sadece bir ya da iki tane üretilmeleri.

  Firmaların prestij için hazırladığı bu araçlar, sınıfının en iyisi özellik ve konfora sahip oluyor. Ferrari'den Corvette'e kadar birçok ünlü aracın tasarımında bir Türk'ün imzası olduğunu biliyor musunuz?
  Otomobil hayranları bu genci konuşuyor

  Uğur Şahin adlı bu Türk genci, yabancı ortağıyla birlikte kurduğu ve kendi adını taşıyan dizayn şirketinde, ünlü firmalara konsept araç tasarımları yaptı.

  2007 yılında Ferrari Dino için yaptığı tasarımla adını duyuran genç bir yıl sonra Corvette Z03 için otomobil dergileri tarafından Turkish Delight olarak adlandırılan bir konsept hazırlamıştı.


  Şahin son günlerde, Aston Martin için hazırladığı Gauntlet adlı araç ile tekrar gündemde. Şimdilik sadece üç boyutlu çizim olan bu aracın konsept tasarımı ise otomobil severler tarafından oldukça ilgi çekiyor. Firmalar, bu tarz konsept araçlar için her yıl özel yarışmalar düzenleniyor ve kazanan tasarımlar gerçekten imal ediliyor.