Astımlı çocuklarda öksürük şurubuna dikkat

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Blizzard tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu


 1. Uzmanlar, öksürük kesici veya balgam söktürücü şurupların astımlı çocuklar için kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

  Doç. Dr. İlknur Bostancı, astımın zamanla geçebildiğini, ancak hala hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yönteminin bulunmadığını belirtti. Tedavide astımı kontrol edici ilaçlar ve bronş genişleticilerin, nefes yoluyla veya ağızdan alınan haplar şeklinde olduğunu belirten Bostancı, öksürük kesici veya balgam söktürücü şurupların astımlı çocuklar için kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

  Astım hastası olan çocuklar için evde basit önlemler alınması gerektiğini ifade eden Bostancı, şu önerilerde bulundu:

  ''Sigara, solunum sistemini etkilediği için evde asla içilmemeli.
  Ev tozu alerjisine karşı, çocuğun vakit geçirdiği yerler tozdan arındırılmalı, ev içinde az eşya bulundurulmalı, yünlü yerine pamuklu ya da elyaflı ürünler kullanılmalı, tüylü oyuncaklar bulundurulmamalı.

  Çocuğun vazgeçemediği tüylü oyuncak, haftada bir kez 55 derecede yıkanmalı ya da dondurulup tekrar çözüldükten sonra kullanılmalı.
  Polen alerjisi durumunda ev sabah erken saatlerde havalandırılmalı.
  Küf alerjisi durumunda, nemli ortamlarda bulunulmamalı, özellikle banyo temizliğine dikkat edilmeli, çocuğun banyoya girerken son değil de ilk giren olmasına dikkat edilmeli.

  Kedi ve kuş tüyü alerjisinde, bu tür evcil hayvanlar beslenmemeli, evden uzaklaştırılmalı.

  Hamam böceği alerjisine karşı yemek artığı ve bulaşık ortalıkta bırakılmamalı gerekirse kullanım alanları belli aralıklarla ilaçlanmalı.''

  Bostancı, astımlı hastaların tedavisinde sporun, özellikle yüzmenin çok önemli olduğunu, fazla klorlu suyun bronşları daraltabileceğini ifade ederek, ''İlaçlar mutlaka kullanılmalı ve asla spordan vazgeçilmemeli'' dedi.