Astıma İyi Gelen Yiyecekler

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 14 Eylül 2013 tarihinde açılan konu


  1. [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/astimaiyi-gelenyiyecekler-57848.jpg]astimaiyi-gelenyiyecekler-57848[/IMGALT]


    Aşağıda listelediğimiz tüketilmesi gereken yiyeceklere dikkat ederek tedavi sürecinde bir adım öne geçebilirsiniz. Ayrıca doktorunuza danışarak özellikle B, C ve E vitamini, quercetin, magnezyum ve karoten içeren multivitamin desteği kullanabilirsiniz. Alerjik astım hastaları tetikleyici alerjenleri öğrenip bunlardan kaçınarak yaşam kalitesini arttırabilir.

    Astım hastalığında şikayetlerin azalmasına yarayan besinlere örnekler hazırladık.Özellikle Sarımsak ve Soğan: Quercetin adı verilen bir kimyasal içermektedirler.Bu nedenle sarımsak ve soğan, akciğer iltihabına neden olan enzimleri baskılayıp astım ataklarının sayısını ve şiddetini düşürmede yardımcı olur.

    B kompleks vitamini olan kolin astım ataklarını önleyebilir. Kolin içeren gıdalar arasında mercimek, fasulye, süt ürünleri, nohut, yumurta sarısı ve soya fasulyesi gibi gıdalar Kolin Bakımından Zengin Gıdalardır. Keten bitkisinin tohumlarından elde edilen keten tohumu yağı omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengin olduğu bilinmektedir.

    Güçlü bir antioksidan olan selenyum aynı zamanda zarar gören akciğer hücreleri nedeniyle artan lipidi düşürebilir. Kahverengi pirinç, ton balığı, kepekli tahıllar, yumurta, tavuk ve kırmızıbiber yüksek oranda selenyum içermektedir.