Aspirini rastgele kullanmayın

'Sağlık Rehberi' forumunda Pardus tarafından 3 Kasım 2009 tarihinde açılan konu


 1. Aspirini rastgele kullanmayın


  İngiltere'de sağlık sektörüne yönelik yayımlanan The Drugs and Therapeutics Dergisi, rastgele aspirin kullanımının tehlikeli sonuçlarına dikkat çekerek, kalp ve damar hastalığı olmayanların bu ilacı kullanmamaları tavsiyesinde bulundu.

  Araştırma sonuçlarıyla ilgili olarak aspirin ilacının ciddi iç kanamalara sebep olabileceği uyarısında bulunan derginin editörü Dr. Ike Ikeanacho, "Şu anki delillere göre aspirinin hem faydalı hem de zararlı sonuçları olabiliyor."dedi.

  Araştırmada kalp ve damar hastalığına yakalanan hastalara düşük dozda aspirin verilmesinin olumlu sonuçları olduğu ve bunun hali hazırda kanıtlanmış olduğu vurgulanıyor.

  Ancak herhangi bir kalp ya da damak hastalığı olmayan çok sayıda insanın aspirin ilacını önleyici tedavi amaçlı kullandığına dikkat çeken araştırma, kendilerine tedavi için aspirin kullanımı öngörülen hastaların durumlarının gözden geçirilmesi önerisinde bulundu.

  AYNI ARAŞTIRMA GRUBU DAHA ÖNCE ASPİRİN KULLANIMINI TEŞVİK ETMİŞTİ

  Bu arada The Drugs and Therapeutics Dergisi, 2005 yılında yayımladığı kitapçıkta kalp ve damar hastalığı belirtisi olmayan hastalara da aspirin kullanımı teşvik etmişti. Ancak bu telkininden vazgeçtiğini açıklayan dergiye bağlı araştırma grubu, yakın tarihte 95 bin kişi üzerinde yapılan deneyle sonucu hastalık belirtisi olmayanların aspirin kullanımının tehlikeli sonuçları olacağını açıkladı.

  Sonuçlarla ilgili görüşlerini açıklayan İngiltere Kalp Vakfı Başkanı June Davison da yeni araştırma sonuçlarına destek verdi. Aspirin kullanımının kalp ve damar hastalığı olanlara zaten önerildiğini söyleyen Davison, "Aspirinin belli hastalar için faydası herkesçe biliniyor. Kalp krizi riskini azaltabiliyor. Ancak bu türden hastalığı olmayanlara verilen aspirinin zararı, yararından daha fazladır."dedi.

    2. Cevap: Aspirini rastgele kullanmayın

  aspirin tr meşhurdu çaya çorbaya herşeyde aspirin kullanılır (yani en ufak ağrıda)
   


Similar Threads: Aspirini rastgele
Forum Başlık Tarih
Sağlık Rehberi Aspirinin Zararları 6 Eylül 2010
Sağlık Rehberi Aspirinin faydaları ve zararları 26 Mayıs 2010