Asperger sendromlu çocukların özellikleri

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu


 1. Asperger sendromlu çocukların özellikleri nelerdir?


  Asperger sendromlu çocukların önemli bazı karakteristik özellikleri vardır.

  İletişim kurmakta zorlanırlar: Tekdüze ve monoton konuşurlar. Cümlelerinde vurgular, tonlamalar yoktur. Konuşurken vücut dilini kullanmakta zorlanırlar. Çok konuşurlar ama konuşmalarının sonu genellikle bir yere varmaz.

  Yalnızdırlar: Asperger sendromlu çocuklar genellikle yalnızdırlar, çok az arkadaşları vardır. İletişim becerileri gelişmemiştir.

  İnce ve kaba motorları fazla gelişmemiştir: Bazı çocuklarda ince bazılarında ise kaba motor gelişimi zayıf olur. Bu da el becerilerinin eksik olmasına neden olur. Düzgün yazamayabilirler ve sakar olurlar. Yürürken de kaskatı görünürler.

  Empati kuramazlar: Söze dökülmeyen şeyleri anlayamazlar. Dolayısıyla karşısındakinin duygularını anlayıp, kendisini onun yerine koyma edimleri gelişmemiştir.

  Tuhaf görünürler: Duruma uygun konuşmadıkları ve davranmadıkları için tuhaf ve garip olarak görülürler. Bu "tuhaf" etiketi onların arkadaşları tarafından dışlanmasına neden olur.

  Duyarsızdırlar: Asperger sendromlu çocuklar, olup bitenlere karşı ya ilgisiz davranırlar ya da beklenen ilgiyi göstermezler.

  Bir konuya odaklanırlar: Birçok şeye ilgisiz ve duyarsız olan Asperger sendromlu çocuklar, belli bir konuya aşırı ilgi duyarlar ve o konuyla ilgili her şeyi öğrenirler. Kendi ilgi alanları dışında bir şeyi öğrenmeyi ise sıklıkla reddederler.