Asparagas haber ülkeyi karıştırdı

'Haberler' forumunda alemşah tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Asparagas haber ülkeyi karıştırdı

  [​IMG]

  gürcistan savaşı
  gürcü savaşı
  gürcü rus savaşı
  gürcistan rusya savaşı


  Gürcistan'da, Rus tanklarının başkente girdiği ve Cumhurbaşkanı Mikhail Saakaşvili'nin öldürüldüğü yönünde haber yapan hükümet yanlısı TV kanalı ülkede paniğe neden oldu.

  İmedi TV haberi "ihtimal dahilindeki olayların simülasyonu" şeklinde sunmasına rağmen, bu uyarıyı kaçıran birçok kişi Tiflis'te sokaklara döküldü.

  Gürcistan İçişleri Bakanlığı, görüntülerin üzerinde "gerçek olmadığı" yönünde bir yazı bulunmadığı için, haberin "büyük paniğe" yol açtığını bildirdi.

  Televizyonunun 2008 Gürcü-Rus savaşının görüntülerini kullanarak verdiği haber üzerine aileler çocuklarını hemen eve geri çağırınca, Tiflis'teki bir sinemanın anında boşaldığı belirtildi.

  Rus interfaks ajansı flaş haberi "iddia" olarak verirken Rus tanklarının ve Saakaşvili'nin öldüğünü teyit etmedi. Echo Moskvy radyosu ise haberi vermek için yayın akışını kesti.

  İmedi televizyonundaki uydurma haberi sunan spiker, haberin yol açtığı panikten dolayı özür dilerken, "Biz sadece Gürcistan tarihindeki en kötü günün neye benzeyebileceğini göstermek istemiştik" dedi.

  Gerçeğin ortaya çıkması üzerine, onlarca kızgın Gürcü televizyon binasına yürüdü.