Aslan Meşhedov Kimdir

'Biyografi' forumunda Bella tarafından 26 Nis 2012 tarihinde açılan konu

 1. Aslan Meşhedov Kimdir? Hayatı,

  Aslan Meşhedov Biyografisi,  Aslan Meşhedov Çeçenistan Eski Devlet Başkanıdır..

  Kendi jenerasyonundaki bütün Çeçenler gibi, sürgünde doğdu. Ailesi 1944 yılında Stalin tarafından sürgün edilmişti. Kazakistandan evine, 1957 yılında 6 yaşında bir çocuk iken döndü.
  Geleceğin başkanı kariyerine Sovyet ordusunda topçu subayı olarak başladı. 1972′de Tiflis Askeri Topçu Akademisinden, 1981′de de Kalinin Topçu Akademisinden mezun oldu.

  Macaristanda görev yaptı ve Ocak 1991′de Litvanya milliyetçi bağımsızlık hareketinin bastırılması girişimlerinde Sovyet ordusunda görev aldı. Bu görevden duyduğu pişmanlığı defalarca dile getirdi. Ertesi sene Çeçenistanın bağımsızlık mücadelesini sürükleyen liderler arasında yer aldı.

  [​IMG]

  1995 yılında Çeçenistan Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkan Yardımcısı görevini yürütürken Cahar-Kale (Grozni) Başkanlık Sarayının savunulmasını koordine ederek Genel Kurmay Başkanlığına yükseldi ve büyük başarılara imza attı. 1996 yılında barış görüşmelerinde ön plandaydı. Her zaman bir nokta da katı oldu; Çeçenistan Bağımsız olmalıydı. 27 Ocak 1997deki seçimlerde oyların %63ünü alarak Çeçenistan Devlet Başkanlığına seçildi. 1997 ve 1998 yıllarında uğradığı iki suikast girişiminden de son anda kurtuldu.

  Çeçen halkının seçilmiş lideri Aslan Meşhedov, Devlet Başkanlığı görevini bağımsızlık mücadelesinin en ön saffında, cephede Çeçen Ordusunun başında sürdürdü. 2005 yılı başlarında Tolstoy-Yurt köyünde, Ruslar tarafından öldürüldü.