aşkın yaşı varmıdır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 27 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. Aşkın yaşı yok. Ama her yaşta yaşanan aşk da aynı değil. Çoğumuz 30lu 40'lı yaşlarda yeni bir duygusal ilişkinin eşiğine geldiğimizde kendimize şu soruyu sorarız; Peki, neden 18 yaşındaki gibi midemde kelebekler uçuşmuyor? Yoksa ona aşık değil miyim?" Oysa sorunu birlikte olduğumuz erkekte aramamız çok anlamsız.

  Aşkın da kendine göre bir zaman planı var. Eğer bu plan içindeki her dönemde bizi nelerin beklediğini bilirsek, karşımıza çıkan fırsatları daha iyi değerlendirebilir ve çok daha tatmin edici ilişkiler yaşayabiliriz.

  20-25 yaş arası: Tutuşan kalpler Sabahlara kadar dans ettiğimiz çılgın geceler, ay ışığında denize girmeler, sabahlamalar ve daha bir sürü çılgın eğlence... Bedenimizde ve ruhumuzda korkunç bir enerjinin yükseldiği bu dönem, kuşkusuz sıra dışı ve hızlı aşklar için de en güzel ortamı yaratır.

  20-25 yaş arası: Büyük karar Lise ve üniversite arkadaşlarımızın bir bölümünü kaybettiğimiz, iş hayatına atıldığımız, yeni insanlarla tanıştığımız ve gerçek hayatı tanımaya başladığımız bu dönemde her şey farklı ve yenidir bizim için.

  30-34 yaş arası: İki kişilik hayaller Birlikte çıkılan seyahatler, evde televizyon izleyerek geçirilen sakin geceler, romantik akşam yemekleri, katıksız mutluluk anları... Bu dönemde çiftler aşkın her cephesinde bir elmanın iki yarısı olmanın tadını çıkarırlar. Çoğu çift aynı eve taşınır ya da evlenir.

  35-39 yaş arası: Aldatma İş, arkadaşlar, eş ve çocuktan oluşan dörtgende sıkışıp kalan pek çok insan, 35'inden sonra bu sıkıcı hayata isyan edip bu isyanı eşini aldatarak ortaya koyar. Çiftin huzuru, gençlik yıllarından sonra ikinci kez ortaya çıkan macera arayışına kurban edilir.

  40-45 yaş arası: Geleceğe dönüş Orta yaş krizi mi dediniz? Aslında bu dönem daha ziyade ikinci bir ergenliği andırıyor: Pek çok kadın, ikinci kez mantığın yönlendirme gücünden yoksun kaldığını ve duygularının esiri olduğunu hisseder. 40-45 yaş arası dönem, eski ve neredeyse unutulmuş bir aşk hayalini gerçekleştirmek için mükemmel bir fırsattır.