Askerlik yapmak niçin vatan borcudur

'Ders notları' forumunda Elfida tarafından 28 Ara 2010 tarihinde açılan konu

 1. Askerlik Yapmak Vatan Borcudur

  Egemen her ülkenin, her milletin bağımsızlığı ve vatanın korunması ile görevli bir ordusu vardır.

  Ülke sınırları, dışarıdan gelecek her türlü saldırılara karşı sürekli korunmalıdır. Yine dış tehlikelere karşı zamanında karşı koyacak hazır bir kuvvete ihtiyaç vardır. İşte ülkemizde, sınırların korunması ve dış tehlikelere anında karşı koyacak kuvvet Türk Ordusudur. Askerliğin tanımını yapacak olursak: Millî savunma maksadıyla, maaşlı veya çağı gelenlerin silah altına alınmasıyla oluşan silahlı kuvvete denir.

  Vatan ve milletin dış düşmanlara karşı can, mal, şeref ve namusunun korunması için askerliğe gerekli önem verilmektedir. Bu vatan üzerinde yaşayan ve 20 yaşına gelen her erkek genç, mutlaka askerlik görevini yerine getirir. Çünkü vatandaşlık görevlerinden biri de askerlik yapmaktır. Askerlik, vatan borcu olduğu için gençlerimiz askere sevinçle, davul zurna eşliğinde gitmektedir.

  Barışı sağlamak, saldırganları caydırmak, bilinen ve bilinmeyen düşmanlardan korunmak için Yüce Allâh, "Onlara (düşmanlara) karşı gücünüz yettiği kadar kuvvet hazırlayın."buyurmaktadır. Sevgili sevgili resulümüze "Kuvvet nedir?" diye sorulduğunda:

  — İyi bilin ki, kuvvet atmaktır. Cevabını vermiştir. Önemini vurgulamak için de, üç defa yinelemiştir. Dinimizde düşmanlara karşı üstün bir kuvvete sahip olmak düşmanları ezmek, sömürmek veya yok etmek için değildir. Tam aksine barışı, güveni, adaleti sağlamak ve saldırganlığı caydırmak içindir. Allâh, Müslümanları "...Sakın aşırı gitmeyin. Allâh aşırı gidenleri sevmez." şeklinde uyarmaktadır.

  Askerlik yapmak; gelenek ve ahlâkî değerlerimiz açısından vatan borcu, kanunlarımıza göre bir görevdir.

  5- “Yurtta Barış Dünyada Barış” Temel ilkemizdir

  Savaş iyi bir şey değildir. Mecbur olmadıkça savaş, insanlık için zarardan başka bir şey getirmez. Çünkü insanlığın binbir emekle meydana getirdiği kültür, medeniyet, imar ve diğer değerler savaş sonucu yok olur. İnsanlar kitleler halinde imha edilir. Geriye kalan insanlar da sakat, yetim, dul, öksüz, kimsesiz, hasta... duruma düşer.

  Türk milleti açısından şu ilke çok önemlidir: “Yurtta barış dünyada barış”.

  Yurtta ve dünyada barış olursa şu hususlar gerçekleşir:

  1- Her toplum, kendi vatanında rahat ve huzur içinde yaşar.

  2- Dünya milletleri ve devletleri arasında köklü bir barış sağlanırsa bütün insanlık, barışın güzelliklerinden faydalanır. Mutlu ve tasasız bir hayat yaşar.

  3- Tüm dünya insanları, birbirleri arasında kaynaşma ve yardımlaşma ortamında kendisini bulur.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014
 2. Askerliğin önemi şudur;
  1.Askerlik yapmak vatandaşlık görevidir.
  2.Askerlik yapacak kişi vatandaşlık borcunu ödemiş olur.
  3.Askerlik yapmak sadece erkekler için geçerlidir.
  4.Askerlik yaparken ölen kişi şehit olarak adlandırılır.
  5.Askerlik, vatanını seven bir kişinin yaptığı kutsal bir görevdir.
  6.Askerlik kutsal olduğu kadar mühim bir olaydır.
  Asker,vatana olan bir borçlarını yerine getirerek,kutsal göreve saygı duyarak onu bir emanet sayarcasına ona sahip çıkmak onu kollamak demektir.Asker olacak her erkeğin 20 yaşını doldurmuş olması gerekir.Asker olan her kişi vatana borcunu ödemiş,vatanını yalnız bırakmamıştır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Haz 2014