askerlik 9 ay

'Haberler' forumunda Dark tarafından 2 Eyl 2010 tarihinde açılan konu

 1. 9 Ay Askerlik,
  Tek tip Askerlik 9 Ay,


  27 Ağustos Tarihli Sabah Gazetesinin Haberine göre Zorunlu askerlik hizmetini sadeleştiren tek tip askerlik düzenlemesinde 9 aylık bir süre üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Yeni model hayata geçtiğinde dört yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak.

  Kısa dönem askerlik sistemini rafa kaldıracak bu modelde, 9 ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek. Önceki gün görevini Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'na devreden Orgenera Işık Koşaner, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, tek tip askerlik düzenlemesine biran önce geçileceğini belirtilerek, "Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir" demişti.

  Yedek Subaylık Tarih Oluyor

  Yeni düzenlemeyle, TSK`nın ihtiyacı doğrultusunda dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında görev yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSK`daki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak.

  Tahmini Dört yüz bin kişi Bedelli Askerlik Beklkiyor

  Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 29 Nisan 2009`da düzenlediği İkinci İletişim Toplantısı`nda 2008 yılı itibariyle TSK`nın asker ihtiyacının ancak yüzde 65.49`unu karşılayabildiklerini açıklamıştı. Asker açığının kapanması halinde bedelli askerliğin yeniden gündeme gelebileceği öngörülüyor. Türkiye`de 400 bin dolayında kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.
   
 2. Cevap: askerlik 9 ay

  Bu olay bayağı zaman alır gibi geliyor bana.
   
 3. Cevap: askerlik 9 ay

  Bence çok iyi olmuş.Oğlumun zamanına kadar şöyle 3 aya düşer mi? :)
   
 4. Cevap: askerlik 9 ay

  ne diyelim inşallah düşerde asker yakınları ve asker yolu bekleyenler için güzel olur .