Aşk-ı Memnu operası

'Medya Bölümü' forumunda HazaN tarafından 13 Tem 2010 tarihinde açılan konu

 1. Aşk-ı Memnu operası hakkında bilgi
  Aşk-ı Memnu operası izle


  Aşk-ı Memnu_izmir devlet opera ve balesiHalid Ziya Uşaklıgilin aynı adlı romanından hareketle Tarık Günersel tarafından librettosu yazılan Aşk-ı Memnuda orkestra şefliğini eserin bestecisi Selman Ada ile Caner Ruhselman üstleniyorlar.

  [​IMG]

  Ankara Devlet Opera ve Balesinden Murat Göksunun rejisi ile sahnelenecek olan eserin dekorları Nihat Kahraman, kostümleri Sevtaç Demirer tarafından hazırlandı. Koroyu Caner Ruhselman hazırladı. Işık tasarımcılığını Oktay Kancanın üstlendiği Aşk-ı Memnuda solo rolleri: Filiz Güneş, Burcu Kılıç, Oğuz Çimen, Murat Karahan, Fahri Önoğlu, Alparslan Mater, Teyfik Rodos, Aytül Büyüksaraç, Eylem Demirhan Duru, Şeniz Duygu, Evren Kayacan, Şebnem Topçuoğlu, Sertan Can, Murat Direk, Fırat Yalçınkaya, Evrim Keskin, Tanju Nebol, Sevgi Yalçın, Seza Agun, Derya Kırcalı, Linet Şaul, Hüseyin Çanlıoğlu, Ercan Uğur, Gökhan Varkan, Fırat Halavut, Mertol Türkbay paylaşıyorlar.

  [​IMG]

  Eserde; 19. yüzyılın sonunda yaşayan zengin ve aylak bir toplumsal sınıfın yaşam biçimi; Türk aile yapısının batılı yaşam biçimi içinde çözülmesi ile oluşan sorunları, yeniden şekillenen dünya görüşleri ve sağlıksız ilişkiler anlatılmaktadır.

  [​IMG]

  Aşk-ı Memnu operasının konusu şöyle: Oldukça zengin olan Adnan bey, eşinin intihar etmesi üzerine kendinden otuz yaş küçük Bihter ile evlenir. Bihterin annesi Firdevs hanım da zenginliği nedeniyle Adnan beye ilgi duymaktadır Bihter, evdeki herkese uyum sağlamaya çalışırsa da bunu başaramaz. Adnan beyin çapkın yeğeni Behlül, Bihteri baştan çıkarmayı başaracak; bu ikili arasındaki yasak aşk bir süre sonra cehenneme dönüşecek, mutsuz son kaçınılmaz olacaktır.

  [​IMG]

  1900 yılında ilk basımı gerçekleşen Aşk-ı Memnu romanının yüzüncü yılında (2000 yılında) opera olarak yazılan eser, dünyada ilk kez 23 Ocak 2003 tarihinde Mersinde sahnelendi.

  [​IMG]

  Halid Ziya Uşaklıgilin (1867-1945) “Aşk-ı Memnu, hayalimde birikmiş karmakarışık izlenimlerden oluşmuştur. diye ifade ettiği bu roman, ilk gerçek Türk romanı olarak da değerlendirilmektedir. Ünlü romancımızın yazdığı altı roman içinde günümüzde de çok okunmakta olan Aşk-ı Memnuda, ilk romanlarındaki; “daha platonik ve romantik olan aşk ilişkileri yerini “yasak aşkla noktalanan cinsel bir tutkuya bırakmıştır. Eserlerinde kullandığı yaşantı alanının darlığına karşın, Türk romanının öncüsü sayılan Uşaklıgil, Türk edebiyatına altı roman, on üç öykü, bir şiir ve bir deneme armağan etmiştir.

  [​IMG]

  Aşk-ı Memnu operasının bestecisi Selman Ada, 1965 yılında henüz 12 yaşındayken, devlet bursuyla Paris Ulusal Yüksek Konservatuvarına gönderilmiş; orada dünyanın en büyük ustaları ile çalışarak bütün dallarda birinciler birincisi olarak mezun olmuştur. Yirmi yaşında İstanbul Opera orkestrasını yöneten sanatçı, “dünyanın en genç opera orkestra şefi olma unvanını kazanmıştır. Besteci ve orkestra şefliğinin yanı sıra üst düzey bir piyano virtüozu olan Selman Ada, yedi yaşında başladığı besteciliği ile ülkemiz müzik dağarına -Ali Baba ve Kırk Haramiler ile Aşk-ı Memnu adlı- 2 opera, 2 oratoryo, 4 senfonik eser, 3 koro eseri, 17 piyano eseri, 14 oda müziği eseri, 5 şan-piyano eseri kazandırmıştır. Eserlerinde kullandığı Türk müziği motifleri ile ülkemizin en önemli bestecilerinin başlarında gelmektedir.

  [​IMG]

  Aşk-ı Memnu operası, 12 Aralıktaki prömiyerden sonra sezon içinde; 14, 15 ve 17 Aralık 2009da, 21 ve 23 Ocak 2010da, 24, 27 ve 28 Nisan 2010 tarihlerinde İzmirli sanatseverlerin izlenimine sunulacak.
   
Yükleniyor...