Asitli içeceklerin iskelete ve dişlere etkileri

'Ders notları' forumunda Sibel tarafından 7 Mart 2011 tarihinde açılan konu


 1. Asitli içeceklerin iskelete ve dişlere etkileri

  Dişlere etkisi

  Diş neden çürür?
  Diş minesinde erime olduğu zaman dişler çürümeye başlar. Çürüme, pH değeri 5.5’in altına düştüğü zaman gerçekleşir. Hemen hemen bütün asitli içeceklerin ve çoğu meyveli içeceklerin pH değeri 5.5’ in altındadır. pH değeri 2.7 olan kola gibi içecekler asit içeriği yüksek içeceklerdir ve bunlar sirkeden daha asitlidir. Dolayısıyla bu tür asitli içecekler dişlerin çürümesine neden olabilir. Sadece doğal kaynak sularının pH değeri 5.5’in üstündedir. İngiliz Diş Hekimleri Birliği tarafından yapılan araştırmaya göre, genç yaşlarda meydana gelen diş çürümelerinin en önemli nedenlerinden biri yaygın olarak tüketilen kola ve türevi içecekler.

  Asitli içeceklerin ergenlik çağındaki gençlerin diş sağlığına olan etkileri
  Asitli içecekler her yaşta, özellikle de ergenlik döneminde dişleri önemli oranda çürütüyor. Bir içecek ne kadar asitliyse diş minesi o kadar yumuşar. Diş Hekimleri Birliği Uzmanları’nın bu konuda yaptıkları araştırmalar ilginç sonuçlar ortaya koyuyor.
  Araştırmalara göre, günde dört bardak asitli içecek tüketmenin dişlerdeki bozulma riskini 12 yaş grubunda yüzde 25.2 oranında, 14 yaş grubundaysa yüzde 51.3 oranında artırıyor.

  Bu oranların yanı sıra özellikle ergenlik çağındaki çocukların asitli içecek tüketme alışkanlıklarının oldukça yüksek olduğu gözlenmiş. Yaklaşık bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, 12 yaş grubundakilerin üçte ikisi, 14 yaş grubundakilerin ise yüzde 92’sinin asitli içecek tükettiği saptanmış. Her iki yaş grubundaki çocukların yüzde 40’ından fazlasının günde üç veya daha fazla bardak asitli içecek tükettiğini gösteren araştırma, bu alışkanlığın sürmesi halinde toplumun “sağlıksız ağızlı bireylerden oluşmasının kaçınılmaz” olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, günde bir bardak asitli içeceğin bile diş çürümesi riskini ciddi biçimde artırdığını vurguluyor.

  Asitli içecekler içildikten sonra yapılması gerekenler nelerdir?
  Asitli içecekler içildikten hemen sonra ağızdaki asitlik olabildiğince çabuk nötralize edilmeli. Bunun en iyi yolu ise şekersiz sakız çiğnemektir. Sakız tükürük üretimini artırarak asitleri nötralize eder. Böyle bir durumda diş fırçalamanın aşındırıcı etkileri vardır. Asit oluşumundan yumuşayan diş minesi, fırçalamayla zarar görür ve çürüme riskini artırır.

  Annelere tavsiyeler
  Çocuğunuzun beslenme çantasına asitli içecek yerine süt ya da ayran koyun. Bazı asitli içecekler, diğer besinlerin vücutta yarar sağlayan bazı vitaminlerinin kullanılmasını da engeller. Eğer çocuğunuz sütü ve yoğurdu sade olarak tüketmeyi sevmiyorsa, sütü kakao-şeker ekleyerek tatlandırabilir veya hazır olarak satılan meyveli sütleri, pudingleri, meyveli yoğurtları kullanabilirsiniz. Sütün içine konan bu tür maddeler sanılanın aksine sütün besin değerini de öldürmez.

  Pek çok ülke tarafından okullarda satışı durdurulan asitli içecekler, tüm bunların yanı sıra her geçen gün başka sağlık sorunları ile de ilişkilendiriliyor. Bunlardan bazıları ise obezite, diyabet, kemik erimesi kemik kırılmaları, beslenme eksikliği, kalp hastalıkları, gıda bağımlılığı, kimyasal tatlandırıcılar nedeniyle nörotransmiter fonksiyon bozukluğu, aşırı kafein nedeniyle nörolojik ve adrenal bozukluklar...  İskelete etkisi

  Asitli içecekler tüketmenin kemik yoğunluğu ölçümlerini düşürdüğü için osteoporoza yakalanma riskini arttırdığını vurgulayan uzmanlar , kalsiyum ve D vitamini eksikliği, fiziksel hareketlerin kısıtlı olması, uzun süre yatak istirahati, aşırı sigara ve alkol kullanımı, bilinçsiz diyetin de kemik erimesine neden olduğunu belirtiyorlar. Hastalığın kalsiyum, D vitamini takviyesi, egzersiz ve ilaçla tedavi edildiğini söyleyen uzmanlar "Hastalığa yakalanma riskini azaltmak için protein, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olan besinlerle düzenli beslenmek gerekiyor. Asitli içecekler, aşırı sigara ve alkol tüketiminden de uzak durulmalı. Menopoza giren kadınlarda da kemik erimesi riski oldukça yüksek. Erişkin bir insanın kalsiyum gereksinimi günde bin miligramken, menopoz sonrası bu rakam bin 500 miligrama çıkıyor. Erken menopoza giren kadınlar da normal kadınlara göre daha fazla risk taşıyor.” uyarılarında bulundu.