Asit yağmurlarının canlılara olan etkisi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Belinay tarafından 21 Mar 2012 tarihinde açılan konu

 1. Asit yağmurlarının canlılara olan etkisi nedir?

  Cevap: Asit yağmurlarının canlılara olan etkisi

  Ağaç köklerinin besin toplama yeteneğinin bozulmasının sorumlusu da gene asitleşme sonucunda toprakta harekete geçen alüminyumdur.

  Hava kirliliği, ışınların yere ulaşmasını ve atmosfere yayılmasına da engelleyerek iklim üzerinde olumsuz etki yapmaktadır. Asit yağışları yapraklardaki klorofilin bozulmasına ve bitkinin sararıp kurumasına neden olmaktadır.

  Bilindiği gibi bitkiler, fotosentez sırasında CO2 tüketir. Asit yağmurları, bitkileri kurutarak, diğer yandan atmosferdeki CO2 (karbondioksit) tutarının artması için ortam hazırlamaktadır. Başka bir anlatımla, bir olumsuzluk bir başka olumsuzluğu üretmektedir.

  Bununla beraber deri göz ve solunum sistemindeki direkt etkileri dikkat çekicidir. pH 4.6 ya kadar asitlenmiş göl sularında insan ve tavşan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda belirli bir takım etkiler belirlenmiş.

  Bu asidik yapıdaki tozlar ve gazlar nemli ve sıcak akciğer alueollerinde kimyasal olarak kana geçebilirler.

  Asit yağmurlarının insanlar üzerindeki dolaylı etkileri yüzey ve içme suları yer altı suları toprak ağır metaller bitkiler ve balıklar üzerindeki etkilerine bağlı olarak da değişmektedir. Bu unsurların sürekli asit yağmurları ile etkilenmesi sonucunda uzun vadede insan bünyesinde asidik depolanmaya neden olacaktır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 12 Şub 2017