Aşırı terlemeye paydos

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 24 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Aşırı Terleme Sorununa Çözüm Bulundu
  Aşırı Terlemenin Sebebleri ve çaresi
  Aşırı terleme nasıl ortadan kalkıcak
  [​IMG]
  Aşırı terlemeye paydos
  Terleme, birçok nedene bağlı olarak uyarılıp normalin çok üzerinde gerçekleşebiliyor.

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞ
  Bu nedenlerin arasında egzersiz, sıcak ve soğuk ortamlar, alkol, kahve ve çay tüketimi, sigara, acılı ve baharatlı gıdalar, stres, korku, panik, ani duygusal dalgalanmalar ve günün ilerleyen saatlerini sayabiliriz. Aşırı terleme problemi ister bölgesel, isterse genel olsun, aşırı terleyen kişinin iş ve sosyal yaşamında büyük sorun yaratıyor. Hatta bu kişiler günlük aktivitelerinde sıkıntıya girebiliyor. Aşırı terleme probleminde ter tek başına koku ihtiva etmiyor ancak cilt yüzeyinde uzun süre kaldığı için bakterilerle buluşup kötü kokular ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

  Alınabilecek önlemler


  Sizi serin tutacak giysiler tercih edin. Sıcak havalarda açık renkli, pamuklu ve bol giysiler giyin. Doğal dokumalar hem sizi serin tutar hem de terin emilmesini sağlar. Bunun yanında gün içinde elbiselerinizi değiştirme mantığı ile hareket edin. Çalışma ortamınızın serin tutulup havalandırılmış olduğundan emin olun. Terlemeyi artıracak gıda ve içeceklerden uzak durun. (Bu ürünlerin etkisinin kişiden kişiye değiştiğini göz önünde bulundurun.) Stres, tansiyonlu ortam ve sıkıntı herkes için problem oluyor ancak terlemeye yatkın kişilerin bu sıkıntılarla birlikte sorunlarından kurtulması daha zor oluyor. Bu nedenle; günün stresini nasıl azaltacağınızı düşünün. Aktivitenizi dikkatle planlayın ve kendinize rahatlayacağınız saatler bırakın. Koku, kişisel hijyenik yaklaşımlarla önlenebilir. En basit ve etkin yaklaşımlardan birinin de sık duş almak olduğunu unutmayın.


  Bölgesel terleme problemlerinde tüm tedavilerin başarısız olduğu durumda, yıllardan beri botoks devreye giriyor. Yüzde, ensede, ayaklarda, çocuklarda kas spazmlarında kullanılanılan yöntemde, botoks cilt içerisine enjekte ediliyor veya elektroporasyon metoduyla ter bezlerine gönderiliyor. Botoks, çok ufak dozlarda enjekte edildiğinde veya enjeksiyon yerine elektroporasyon ile ter bezlerine gönderildiğinde, aşırı terlemeye neden olan ter bezlerini uyaran sinirlerin etkilerini yavaşlatarak aşırı terlemeyi kontrol altına alabiliyor. Botoks, sinek ısırığı şeklindeki minik enjeksiyonlarla veya enjeksiyonsuz elektroporasyon metoduyla, kişinin sosyal hayatını etkilemeyen birkaç dakikalık tedaviyle gerçekleştiriliyor. Uygulanan miktarın dozu ise terleme probleminin büyüklüğüne göre uygulamayı yapan hekim tarafından ayarlanıyor. Uygulamadan sonraki 1-2 hafta içerisinde beklenen etki görülüyor. Elde edilen etkinin yaşam süresi ise 4 ile 8 ay ile sınırlı oluyor. Bu süreden sonra etkisi yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlıyor. Etki ortadan kalktıktan sonra uygulama tekrar yapılmaz ise tedavinin etkisinin devamlılığı olmuyor ve tedaviden önceki duruma dönülüyor. Botoks dokunma ve ağrı duyularını olumsuz bir şekilde etkilemiyor. Genel terleme problemlerinde ise sebep olan hastalıkların tedavisi ile birlikte aşırı terleme ortadan kalkıyor.


  Haber Kaynağı Milliyet