Aşırı Terlemenin Nedenleri

'Sağlık Rehberi' forumunda EyLüL tarafından 11 Tem 2012 tarihinde açılan konu

  1. [​IMG]    Terleme sağlıklı vücudun belirtilerindendir. ancak terlemenin her türlüsü de sağlıklı yaşamanın belirtisi değildir. Bu sebepten dolayı terlemenin nedenleri, terlemenin sebepleri ve aşırı terlemenin tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Aşırı terleme bazı insanlar için sorun olabilmektedir.

    Terleme insanlarda doğal olarak gözlenirken aşırı terleme kişi de sorunlar yaratabiliyor. Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatetik denilen kısmının çalışması ile ilgili olup toplumun % 1′inde bu sistem aşırı düzeyde çalışıyor. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışıyor ve genel olarak terleme, kış aylarında daha az rahatsız edici oluyor.

    Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan hormonlar aşırı terlemeye yol açabiliyor.

    Aşırı terlemenin yararları da genellikle zayıflamaya yardımcı olur vücudunuzdaki antioksidanların atılmasının en güzel yolu terlemedir.