Aşılamadan sonraki süreç ve gebelik belirtileri

'Bebek Bakımı' forumunda Demet tarafından 7 Aralık 2014 tarihinde açılan konu


  1. Aşılamadan sonraki süreç ve gebelik belirtileri

    Aşılama aslında spermle yumurtanın buluşma şansını arttırmak üzere fizyolojiyi desteklemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılırken, erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur. Verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılır ve böylelikle gidecekleri yol da kısaltılarak yumurta ya da yumurtalara kolayca ulaşmaları sağlanır.

    Aşılama yapıldıktan sonra 15-20 dakika işlemin yapıldığı yerde veya yakında bir sedyede/ yatakta uzanmak yeterli olmaktadır. Onun dışında uzun süreli istirahat etmek veya çalışmamak gerekli değildir. Bir gün sonra da ilişki serbesttir.

    Aşılamadan 2 hafta sonra kanda gebelik testi ile sonuç araştırılır. Bu 2 haftalık sürede genellikle doktor tarafından vaginal tablet ya da jel kullanılması önerilmektedir. Gebelik olması durumunda 3 hafta sonra fetusu ve kalp atımını görmek için ultrason yapılmalıdır.